Nastěhovali jste se do bytu a už prvního dne jste si všimli, že něco není v pořádku? Z vedlejšího bytu je slyšet hovor sousedů a nad vámi dupou neposedné děti… Při prohlídce jste si samozřejmě takové situace všimnout nemohli. Co teď ale s tím?
Nejprve si řekněme něco o tom, jak se šíří hluk a jak je to s izolací hluku u novostaveb či starší panelové zástavby. Hluk je přenášen konstrukcí – některé materiály ho přitom přenáší více, jiné méně. Každý, kdo chvíli pobýval v paneláku, asi potvrdí, že právě železobetonová konstrukce patří k celkem dobrým přenašečům hluku. Přenášení zvuků ještě umocňuje způsob stavby, kdy jsou jednotlivé prefabrikované díly „montovány“ na místě.
V době socialismu, kdy probíhala výstavba panelových domů, šlo hlavně o rychlost a cenu výstavby. Příliš se nedbalo na hlukovou izolaci. Proto zejména starší paneláky velmi dobře přenášejí hluk mezi jednotlivými byty. „V Praze jsme se nastěhovali do paneláku, který byl postaven asi v sedmdesátých letech. Velmi nemile nás překvapilo, když jsme zjistili, že je slyšet i obyčejný hovor,“ podělil se o svoji zkušenost pan Hynek N.
Normy upravující hluk
Při výstavbě se stavitelé a developeři v oblasti regulace hluku musí řídit požadavky, které vycházejí z normy ČSN 73 0532, jež v poslední době prošla určitým zpřísněním limitů, aby odpovídala mezinárodním předpisům a reflektovala požadavky na účinnost tlumení hluku. Jinak řečeno, novostavby, které jsou stavěné v současné době, musí splňovat mnohem přísnější parametry na izolaci hluku, než panelové domy stavěné před rokem 1989.
V případě hlukové izolace se setkáme se dvěma klíčovými pojmy.
- Kročejová neprůzvučnost – laicky řečeno, jde o to, aby byly tlumeny kroky. Tyto požadavky se tedy týkají hlukové izolace podlah, resp. stropů.
- Vzduchová neprůzvučnost – v tomto případě jde o to, aby nedocházelo k šíření zvuku vzduchem přes konstrukci.
Pokud vás zajímá, zda hluk, který přichází od sousedů, je ještě únosný, resp. vejde se do stanovených norem, můžete iniciovat jeho měření. Měřením hluku se zabývá v ČR řada společností a některé z nich vám mohou nabídnout i optimální řešení zvukové izolace.
Jak se zbavit nadbytečného hluku
Nadměrný hluk je nepříjemný. Nikdo nechce poslouchat kroky sousedů, vyslechnout jejich hovor nebo mít pocit, že televizní zprávy běží ve vašem obýváku, nikoli v sousedově. Pokud jste se již nastěhovali do staršího panelového bytu, ve kterém následně zjistíte špatnou hlukovou izolaci, zkuste popřemýšlet o dodatečném odhlučnění, které by akustiku upravilo k vaší spokojenosti.
Izolace stěn proti hluku
Protože už víme, že hluk se šíří prostřednictvím konstrukce, je třeba instalovat mu do cesty bariéru – nejlépe v podobě účinné hlukové izolace. Dříve se podobná situace řešila například postavením cihlové zdi. To ale není optimální, protože tak přijdete o část prostoru. V současné době můžeme na trhu najít speciální technologie, které jsou určeny právě pro izolaci hluku.
V případě odhlučnění stěny je možné doporučit tzv. lisované akustické desky. Jde o pevné desky, které jsou vhodné nejen pro izolaci zvuku, ale také tepla. Tyto desky jsou odborníky doporučovány jako efektivní řešení odhlučnění. Kromě těchto desek je možné použít také tzv. lehké akusticky izolační konstrukce. Konkrétně se jedná o příčky se svislými kovovými sloupky, na kterých najdeme sádrokartonové desky. Mezery jsou přitom vyplněny minerální vatou, která se vyznačuje kvalitními hlukově-izolačními vlastnostmi.
Izolace podlah proti hluku
Jak už jsme se zmínili, hluk se šíří také přes podlahu, resp. přes strop. Pokud chcete izolovat vlastní kroky a instalujete plovoucí podlahu, nikdy nezapomeňte na izolační vrstvu – například z minerální vlny. Izolační vrstvu můžete samozřejmě použít i v případě lina, dřevěné podlahy apod.
V případě, že potřebujete ztlumit kroky, které vycházejí z patra nad vámi, a nedohodnete se se sousedem na tom, aby izoloval podlahu proti hluku (což je nejlepší možné řešení), můžete přistoupit k hlukové izolaci stropu. Také v tomto případě můžete využít lisované akustické izolační desky, které instalujete na váš strop. Kromě zmírnění hluku slouží rovněž jako tepelná izolace.
Máte zkušenosti s izolací hluku v paneláku? Podělte se s námi o své zkušenosti v diskuzi!