Bydlet ve vlastním je snem mnoha mladých lidí. Češi dlouhodobě upřednostňují vlastní bydlení před nájemním. S ohledem na zvyšující se ceny nemovitostí a zdražování hypoték, ale v poslední době roste zájem o nájemní bydlení.
Ve vlastním domě nebo bytě touží žít většina Čechů bez ohledu na věk nebo sociální skupinu. Mileniály (ročníky 1982 až 1995) nevyjímaje. Zatímco jejich vrstevníci v jiných evropských zemích, například ve Velké Británii, ve Švýcarsku nebo v Německu dávají přednost nájmu, mladí Češi si chtějí žít svůj americký sen a pořídit si vlastní nemovitost.
Podle posledního průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen z konce roku 2021 takto přemýšlí devět z deseti českých mileniálů. Navzdory snům však pětina mladých připouští, že nájemnému bydlení dá nakonec přednost před koupí. Ať již z důvodu rekordních cen nemovitostí, nebo třeba proto, že jim nájemní bydlení poskytuje větší svobodu a volnost ho kdykoliv změnit.
Bydlení je drahé nejen u nás
Situace na realitním a hypotečním trhu ale splnění snů o vlastní nemovitosti příliš nepřeje. Bydlení je drahé. Koncem roku se například průměrná cena bytu v Praze pohybovala kolem 113 tisíc korun za metr čtvereční.
„Nejenom, že jsou nyní byty v ČR nejdražší v historii, ale současně jejich cena v meziročním srovnání roste nejrychleji. Ceny jsou téměř o tři čtvrtiny vyšší než v roce 2015. Důvodů rychlého růstu cen bytů a rodinných domů v ČR je hned několik. Na straně nabídky to je jednoznačně malá nabídka nových bytů v důsledku pomalé výstavby. Druhým důvodem jsou v posledních měsících rychle rostoucí ceny stavebních prací, a především stavebních materiálů,“ zvedl analytik ČSOB Petr Dufek, kterého citovala ČTK.
Ve vlastním domě nebo bytě i tak bydlí v současné době osm z deseti Čechů, což j výrazně více než je průměr Evropské unie. V průměru je ve státech EU poměr 70 ku 30 ve prospěch vlastního bydlení. Jak ukazují data z Eurostatu, v Německu žije ve vlastní nemovitosti 50 procent lidí, v Rakousku je to 55 procent a ve Švýcarsku dokonce jen 42 procent. Pořídit si vlastní nemovitost je totiž komplikované i v takto vyspělých státech. Zejména ve větších městech jsou byty drahé, a tak vedou pronájmy.
Nadpis
K rostoucím cenám nemovitost je třeba připočítat ještě zdražující a zpřísňující hypotéky. Dnes je už obtížné na úvěr dosáhnout, pokud mají žadatelé průměrné nebo podprůměrné příjmy. Navíc, je třeba mít našetřeno minimálně 10 procent z ceny nemovitosti. Od dubna 2022 se pak pravidla hry na hypotečním trhu ještě zpřísní (psali jsme o tom tady).
Nejzásadnější změnou je, že poměr hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (tzv. LTV) Česká národní banka snížila z původních 90 na 80 procent. Pro žadatele to znamená, že když například kupují dům se zástavní hodnotou 5 milionů korun, musejí mít našetřený jeden milion korun.
Nicméně, touha po vlastním bydlením je silná, a tak si lidé, včetně mileniálů, úvěry berou i s dlouhodobým závazkem splácení. „Touha Čechů žít ve vlastním se naplno projevila v uplynulých dvou pandemických letech, které v oblasti úvěrů na bydlení lámaly jeden rekord za druhým. Jen za loňský rok poskytly stavební spořitelny úvěry ve výši kolem 110 miliard korun, což bylo zhruba o 60 procent víc než v roce předcházejícím a o 50 % více než v dosavadním rekordním roce 2008,“ uvádí Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
Rekordy podle Šedivého padaly hned z několika důvodů. „Především proto, že vlastní nemovitost pro většinu z nás představuje určitou jistotu v této nejisté době, a také proto, že se lidé obávali zvyšování úrokových sazeb úvěrů a jako protipól vyhodnocovali neustále rostoucí ceny realit, takže v koupi nemovitosti viděli i výhodnou investici,“ doplňuje Jiří Šedivý.
Závazek hypotéky mladým nevadí
Ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi vykazuje Česko i další odchylku. Zatímco jinde dávají mileniálové přednost nájemnému bydlení před hypotékou, a to především z důvodu volnosti, téměř nulových závazků a minimální povinnosti se o nemovitost starat, čeští mileniálové sní stále o vlastním bydlení.
Počet těch, kteří dávají nebo budou dávat přednost pronájmu, ale roste. Takto uvažuje již pětina mladých, ve věku mezi 18 a 25 roky je to již čtvrtina. Pronájmu dávají nejčastěji přednost proto, že vlastní bydlení pro ně není z důvodu vysokých cen nemovitostí dostupné (11 %), ale také proto, že pro ně představuje určitou volnost a flexibilitu bydlení kdykoliv změnit (5 %). Právě svoboda je nejčastějším důvodem například pro britské mileniály, proč dávají přednost pronájmu před koupí bydlení.
Dá se očekávat, že tento trend časem dorazí i do Česka a podobně budou smýšlet i čeští mladí lidé – především ti, kteří dnes patří do generace Z.