Asi většina z vás se s tím setkala: v mládí lidem stačí malometrážní byt, jenže časem si člověk pořídí psa, narodí se mu dítě a jedno nebo dvou- pokojový byt už je pro všechny malý. Drtivá většina tuto situaci řeší koupí nového, většího bytu a stěhováním. Mnohem lepší řešení nabízí tzv. modulové bydlení. Co se pod tímto pojmem skrývá a co obnáší?
Modulové byty – v čem tkví jejich podstata?
Modulové bydlení nabízí možnost koupit si víc bytů, které lze různě propojovat nebo oddělit. V rámci jednoho modulu jsou dva a více bytů, které lze koupit společně a využívat je jako jeden byt a nebo naopak coby oddělené, samostatné byty.
Projekt modulového bydlení
Už samotný projekt musí s modulovým bydlením počítat. Podstatou modulového bydlení není spojit dva byty a podávat to jako výhodu. Každé podobné spojení bytů, které není předem naplánováno, dopadne obvykle zcela špatně. Prostor totiž často není dobře využitý, komunikační trasy jsou nevyhovující, stejně jako rozvody v bytě.
Klasické byty většinou neumožňují účelné propojení, zatímco modulové byty ano. U projektu modulových bytů je nutností počítat s tímto propojením už od samého začátku a plánování.
Technická řešení
Byt, který je navržen do modulu, musí mít veškeré napojení, dispozice, tedy veškeré technické řešení, které počítá s možností propojení. Tzn. spojovací dveře, rozvody, statika. Modulové bydlení je v zásadě spojování více bytů do jednoho, nikoli rozdělování jednoho do více bytů.
Ohlasy na modulové bydlení v ČR
Dá se konstatovat, že ohlasy na tento styl bydlení jsou pozitivní. To, že lidem někdo nabídne variabilní prostor je velmi atraktivní, stejně jako možnost svobodně se rozhodnout. Jestliže jste mladý pár, který si pořídil dvou-pokojový byt, je dost pravděpodobné, že za pár let, až si pořídíte děti, vám stačit nebude. Ideální řešení je tedy pořídit si modulový byt, nabízející možnost spojit 2+kk s 1+kk. Menší byt můžete zatím pronajímat a v momentě, kdy to bude aktuální, oba byty propojit. A nejedná se jen o mladé páry a rodiny s dětmi, ale například o lidi, kteří se potřebují starat o nemocné rodiče.
Bydlení modulového typu se zkrátka dá jednoduše přizpůsobit životní situaci.
Modulové domy
Také v případě domů modulového typu je věc stejná: základní stavební jednotku tvoří modul, ze kterého je možné skládat nepřeberné množství variant vzhledem k individuálním požadavkům každého člověka. Na první pohled jsou modulové domy k nerozeznání od klasických domů. Jedná se však o otevřený systém, který kdykoli umožňuje svým majitelům odpojit nebo připojit jeden z modulů v závislosti na požadavcích těch, kteří v něm bydlí.
V čem se modulové domy liší je to, že se staví v hale, nikoli v místech realizace. Základem modulu je rámová konstrukce zpevněná a vyztužená pomocí ocelových prvků. Celou konstrukci pak vyplňuje tepelná izolace, která je opláštěná dřevěnými palubkami, popřípadě jiným obkladem. Přímo v hale jsou také provedeny všechny dokončovací práce, například rozvody, instalace, podlahy. Hotový modul je pak přepraven kamionem na stavbu, tam je poskládán a propojen v jeden celek. Poté je stavba připojena k přípojkám a de facto připravená k nastěhování.
Základní verze modulového domu má plochou střechu a ploché zdi, přirozeně proto, aby se všechny stěny v budoucnu daly využít k dalšímu připojení modulů. Pokud si to ale přejete, je možné na modulový dům položit sedlovou střechu (či pultovou).
Obrovskou výhodou nové technologie je fakt, že neovlivňuje životní prostředí v takové míře jako klasická stavba, že není závislá na počasí, že neobtěžuje okolí těžkou technikou či prašností. Největší výhoda je však asi v rychlosti samotné výstavby. Ve srovnání s klasickými stavbami je doba stavby kratší asi o 2/3!