Zařizujete si bydlení a jste si vědomi, že nemáte zrovna vytříbený vkus a vyvinuté estetické cítění? Každý se chce u sebe doma cítit dobře, a to, že si domov vybavíte vším, co se vám líbí, ještě neznamená, že výsledek bude vkusný, a že se vám v takovém bytě bude dobře žít. Právě bytový designér je tu od toho, aby vám pomohl. Dobře se orientuje na trhu, ovládá ergonomii a rozpozná řadu chyb. Na vaše přání může také koordinovat dodavatele.
Řada lidí si říká, že bytový architekt je něčím nadstandardním, a že jeho služby nevyužijí, protože stačí si bydlení jednoduše zařídit podle svého vkusu a uvážení. Většina ani netuší, kolik si takový bytový architekt za svou práci účtuje. Přinášíme vám proto přehled průměrných cen bytových architektů podle jednotlivých krajů a zároveň se také pokusíme vysvětlit, že služby bytového designéra jsou velmi užitečné, a že vám ve finále ušetří spoustu času a práce.
Faktem je, že služeb bytových architektů využívá stále víc klientů. Na všeobecný zájem o moderní bydlení reaguje i nabídka služeb odborníků. Ceny však jednotné nejsou a poměrně výrazně se liší. Raiffeisen stavební spořitelna vyhotovila studii, na základě které můžeme rozdíly v cenách pozorovat. Nejlevnější bytové architekty najdete v Olomouckém kraji a nejdražší ve kraji Zlínském.
Cena za vizualizaci interiéru podle jednotlivých krajů
- Zlínský kraj: 38 500 – 40 500 korun
- Pardubický kraj: 34 900 – 36 900 korun
- Praha: 33 200 – 50 200 korun
- Středočeský kraj: 27 800 – 39 500
- Jihočeský kraj: 26 400 – 35 400 korun
- Plzeňský kraj: 26 000 – 35 800 korun
- Liberecký kraj: 24 000 – 30 200 korun
- Jihomoravský kraj: 23 920 – 33 520 korun
- Moravskoslezský kraj: 22 125 – 30 000 korun
- Karlovarský kraj: 21 920 – 27 320 korun
- Královéhradecký kraj: 20 000 – 24 800 korun
- Vysočina: 19 000 – 27 000 korun
- Ústecký kraj: 16 500 – 23 000 korun
- Olomoucký kraj: 15 200 – 26 400 korun
Zdroj: Srovnání Raiffeisen stavební spořitelny, do které bylo celkem 14 krajů a 64 studií. Jedná se o cenu za vizualizaci bytu o rozloze 60 m2.
Bytový designér nemá za úkol pomoci vám pouze s vybavením bytu. V kompetenci jeho práce je i odborná pomoc ještě před samotným pořízením bydlení – pokud tedy o jeho služby budete mít zájem. Jeho profesionální služby oceníte hlavně když se nebudete moci rozhodnout, jakou nemovitost pořídit. Poradí vám s dispozičním řešením, pomůže vám s rozmístěním nábytku v interiéru a dalšími prvky.
Bytový architekt, to nejsou jen „estetické služby“ navíc. Díky jeho profesionální pomoci můžete předejít celé řadě komplikací, například nucené rekonstrukci.
TIP: Náklady, které vynaložíte na služby odborníků, mezi něž se bytoví designéři samozřejmě řadí, máte možnost hradit z úvěru, který je určený na bydlení.
Jak postupovat při výběru designéra?
Protože většina z nás neoplývá neomezeným množstvím peněz, snažíme se často ušetřit za každou cenu, což se může ukázat jako chybné. Není ani příliš dobré volit si bytového architekta podle ceny. Nezapomínejte na to, že v bytě či domě, který jste si vybrali, budete trávit velkou část svého života. Zbytečné šetření se skoro vždy dost odrazí na konečném výsledku.
Je poměrně běžné, že se jako bytoví designéři prezentují lidé bez zkušeností a praxe. Bytového architekta vybírejte na základě dobrých referencí, chtějte vidět jeho realizované projekty. Designér by vám měl zároveň sedět jako člověk, protože pokud si s ním nerozumíte, bude se vám s ním i hůř pracovat.
Jak probíhá spolupráce s bytovým designérem?
- Nejdříve si samozřejmě designéra vyberete, nejlépe na základě referencí a praxe, jak už bylo řečeno.
- Na první schůzku můžete přinést například obrázky interiérů, který se vám líbí, je dobré, když mu ukážete styl, který preferujete, když zmíníte barvy, které máte rádi a kterých byste se naopak chtěli vyvarovat. Designér by se měl zajímat o vaše specifické požadavky i atmosféru, jakou doma chcete vytvořit.
- Následně bytový designér vyhotoví první návrhy. V nich budete moci prodiskutovat vnitřní rozvržení místnosti, podlahovou krytinu, stěny, rozmístění nábytku i světel. Jedná se o poměrně hodně důležitou část, zvlášť pokud je byt či dům před rekonstrukcí. Elektrikář pak podle tohoto návrhu postupuje a umísťuje zásuvky a vypínače.
- Bytový architekt by vám měl umět poradit i s tím nejmenším a dodatečným: s dekoracemi a doplňky.
Jak ušetřit?
Hodně ušetříte tím, že si vybavení koupíte v partnerské síti firmy, u níž jste si nechali vyhotovit návrh. Stává se, že designéři pak nic neúčtují za vizualizaci a vy tak můžete ušetřit až několik desítek tisíc korun. Pokud tedy svěříte do rukou designéra i samotnou realizaci, neúčtuje vám nic za návrh. Nejedná se však o obecné pravidlo a pokud vám ho bytový designér nenabídne sám, rozhodně se ho na to zkuste předem zeptat.
Jak dlouho trvá vyhotovení návrhu?
V rámci kompletního návrhu interiéru vám bytový architekt vyhotoví návrh dispozičního řešení včetně rozmístění nábytku. Ujasníte si barvy, atmosféru interiéru i doplňky. Říká se, že dobrý bytový designér má zakázky minimálně na půl roku. Samotné vyhotovení návrhu mu obvykle zabere 1 až 2 měsíce.