Barvy v interiéru jsou nesmírně důležité a ložnice se v tomto ohledu řadí k těm nejzapeklitějším místnostem. Každý má nějakou oblíbenou barvu, kterou se v interiéru snaží uplatnit, ovšem právě v ložnici je třeba počínat si velmi opatrně.
„Od té doby, co jsme se přestěhovali, se mi v naší ložnici špatně spí. A nejen mně. I manžel se často budí a hůř se mu usíná. Dítě se přes noc párkrát probudí a pláče, a to už je pomalu nejvyšší čas na to dávat ho spinkat do dětského pokojíčku. Vůbec nevím, čím to je.“
… stěžovala si kamarádka, se kterou se kvůli velké vzdálenosti mezi bydlišti nás obou vídám jen hodně zřídka. Rozebírali jsme geopatogenní zóny, orientaci ložnice i nejrůznější alergeny. Na důvod proč se celé rodině v ložnici špatně spí, jsme nepřišly. Když jsem ji ale po půl roce navštívila, bylo mi všechno jasné hned poté, co jsem vstoupila do její ložnice:
rudý koberec svou barvou připomínal krev, ostře červené květy na tapetách se nábytkem ve světlém odstínu borovice daly umlčet jen nepatrným způsobem. Rudá prostěradla dokonale ladila s kobercem a vytvářela jednolitou červenou plochu. Peřinky v dětské postýlce byly také rudě červené. O oblibě mé kamarádky v této barvě nemůže být pochyb, červenou zbožňuje, ale čeho je moc… Místnost působila nesmírně agresivně, energicky. Ložnice by však měla působit přesně opačným stylem: klidně, aby se nám v ní dobře spalo.
Barvy nepřekřičíte, zvlášť ty v sytých odstínech. Každá z nich vzbouzí v člověku nějaké emoce, působí na naši koncentraci, ovlivňuje relaxaci a samozřejmě i spánek.
Jaké barvy jsou v ložnici nejoblíbenější?
- bílá
- zelená
- modrá
- fialová
Naopak nejméně vhodná barva je červená. Žádná z barev se samozřejmě nehodí pro každého a každému z nás se líbí něco jiného.
- Bílá je zcela neutrální a je vhodná takřka do všech ložnic. Je svěží, jemná a uklidňující. Pokud na vás působí příliš studeně, můžete ji v malé míře doplnit například zmíněnou červenou (neměla by však převládat).
- Zelená barva je do ložnic velmi ideální. Uklidňuje, dá se skvěle kombinovat s bílou a působí jako spojnice člověka s přírodou. Při podrážděnosti a náladovosti na člověka působí konejšivě.
- Červená barva do ložnice není vhodná, pokud ji nezvolíte pouze jako doplňkovou barvu. Působí agresivně, příliš energicky a vášnivě. Říká se však, že blahodárně působí na lidi trpící depresemi a na ty, kterým je často zima. Jedná se o teplou barvu působící velmi hřejivě. V ložnici by se s ní ale mělo šetřit.
- Fialová barva je současným trendem a v ložnici se dnes hojně využívá. Bohužel se však jedná o jednu z barev do ložnice nevhodných. Fialová působí tvůrčím dojmem, vzbouzí fantazii a tak nutí i mozek, aby pracoval, což v ložnici není žádané. Pokud máte se spaním problém, často se budíte a nesnadno usínáte, fialovou ložnici si nepořizujte.
- Modrá ložnice působí chladivě a studeně. Zimomřivým se proto rozhodně nedoporučuje. Jinak je ale do ložnic vhodná, uklidňuje a je symbolem důvěry.
Svou roli hraje také orientace ložnice. Pokud je orientována na sever, nebojte se použít teplejší barvy. Je-li vaše ložnice po většinu dne zalita sluncem, jsou vhodnější studené barvy.
Pokud máte menší ložnici, využijte schopnosti světlých barev opticky zvětšit interiér. U větších místností s vyšším stropem zase klidně můžete použít syté tmavé odstíny.
Pravdou je, že vkus každého z nás je odlišný. Zelená nepůsobí na všechny uklidňujícím dojmem. Celá řada lidí by se v zelené ložnici nemohla nikdy vyspat dobře. Jiní zase upřednostňují červenou či sytě vínovou, protože nesnáší pasivitu a krev v žilách doslova potřebují cítit i v době, kdy odpočívají. To, jak si ložnici zařídíte, je čistě na vašich preferencích. Vliv barev však rozhodně nepodceňujte.