O hodnotě své nemovitosti máte určitou představu. Ta se ale může lišit od toho, jaká je její tržní, resp. odhadní cena. Právě odhad ceny nemovitosti je klíčovým ukazatelem, třeba když žádáte o hypotéku. Budete ho potřebovat ale i v případě dědictví, prodeje, darování nemovitosti nebo při jiném vypořádání majetku, jako je třeba rozvod.
Nejdřív je třeba udělat si pořádek v pojmech. Cenu nemovitosti může stanovit buď soudní znalec, nebo odhadce, který disponuje živnostenským oprávněním pro oceňování nemovitostí. Jen soudní znalci jsou přitom oprávněni k tomu, aby mohli stanovit cenu v případě soudního sporu. Tuto záležitost ale nechme dnes stranou. Podíváme se na to, jak fungují odhady ceny nemovitosti v případě, kdy žádáte o hypotéku, nemovitost kupujete nebo naopak prodáváte.
Tip: Seznam odhadců nemovitostí můžete najít v různých databázích, například v této nebo v této. Současně každá banka nebo instituce, která hypoteční úvěry vyřizuje, disponuje svým seznamem odhadců nemovitostí. Pozor, některé banky vyžadují při vyřizování hypotéky odhad pouze od svého smluvního odhadce.
Jak se odhaduje cena nemovitosti
V případě odhadu ceny nemovitosti se má na mysli tržní cena domu, bytu pozemku nebo dalšího nemovitého majetku. Jedná se tedy o cenu, za níž by bylo možné nemovitost na realitním trhu aktuálně prodat nebo naopak koupit.
Při stanovení odhadní ceny nemovitosti je třeba zohlednit celou řadu kritérií. Využívá se přitom metoda porovnávání cen podobných nemovitostí, které byly v nedávné době prodány v konkrétní lokalitě. Podle těchto cen se odhaduje cena uvažované nemovitosti.
Možnosti odhadu nemovitosti
- Prostřednictvím dostupných tabulek srovnávajících ceny nemovitostí. Tento způsob odhadu ceny nemovitosti je využíván zejména při oceňování bytů ve větších městech.
- Informativní odhad ceny nemovitosti prostřednictvím internetu. Existují různé (a různě kvalitní) služby, které umožňují rychlý odhad ceny nemovitosti. Tento odhad není většinou prováděn odhadcem, ale může vám posloužit například při stanovení ceny bytu nebo domu, který se chystáte prodat.
- Odhad pomocí odhadce. Tento způsob by vám měl přinést co nejpřesnější informaci o ceně nemovitosti.
Je třeba vědět: Odhad ceny nemovitosti je vždy časově omezený, a to především pokud žádáte o hypotéku v bance. Banky většinou akceptují odhad do 3 měsíců nebo půl roku od jeho provedení.
Kritéria ceny nemovitosti
Důležité je podotknout, že odhadní cena nemovitosti se nemusí rovnat ceně tržní. Může se například stát, že byt, který kupujete odhadce nacení na 2 miliony korun. Nicméně pokud byste ho chtěli prodat, bude jeho tržní cena nižší a prodá se třeba jen za 1,8 milionů korun. Jinak řečeno, odhadní a pořizovací cena je prostě něco jiného a odhadní cena může být oproti té tržní vyšší, tak i nižší. Je třeba dodat, že většinou se v praxi vyskytuje případ druhý, tedy skutečnost, že odhadní cena nemovitosti je nižší, než cena pořizovací.
Odhadce by měl při odhadu ceny nemovitosti zohlednit celou řadu kritérií. Mezi ty nejdůležitější patří následující faktory, které ovlivňují cenu bytu, domu nebo jiného nemovitého majetku.
- Lokalita, tedy především poloha a okolí nemovitosti.
- Velikost užitné plochy.
- Velikost pozemku.
- Stavebně technický stav nemovitosti.
- Rekonstrukce a úpravy (pozor, ne vždy rekonstrukcí bytu zvyšujete jeho cenu).
- Orientace nemovitosti vůči světovým stranám.
- Dostupnost a infrastruktura.
- Občanská vybavenost (například zdravotnické zařízení, škola, školka, obchody apod.).
Kolik vás bude odhad stát?
Pochopitelně, nic není zadarmo, a to ani odhad ceny nemovitosti. Nemusí vás ovšem stát ani korunu, pokud zrovna žádáte o hypotéku a vyberete si tu správnou banku, která odhadce zajistí v rámci vyřízení hypotečního úvěru. Většinou se odhad ceny nemovitosti pohybuje od 2 000 do 5 000 korun, a to v závislosti na typu nemovitosti (levnější je u bytů, dražší u rodinných domů).
Na odhad ceny bytu nebo domu budete většinou čekat několik pracovních dnů (v průměru cca týden). Doba dodání cenového odhadu pochopitelně záleží na konkrétním odhadci i metodě, kterou pracuje. K odhadu nemovitosti bude odborník zpravidla potřebovat výpis z katastru, projektovou dokumentaci nebo list vlastnictví.
Jaké jsou vaše zkušenosti s odhadem ceny nemovitosti?
Foto: freeimages.com