Jako naschvál. Vymalovali jste kuchyni a nemohli jste se vynadívat na tu nádheru. Krása a čisto. Jenže pár dnů nato netěsnil mixér, vystříkl olej z pánve a váš potomek ještě vyzdobil zeď otisky svých prstů. Máte po radosti. A přemýšlíte, jestli se přece jen nevyplatí vymalovat omyvatelnou barvou. Vždyť ta přece slibuje, že nečistotu z ní stačí jen otřít. To by se v podobných situacích přece mohlo vyplatit!
Co slibuje omyvatelná barva?
Když zajedete do některého hobby marketu nebo specializované prodejny barev a laků, asi vám bude přecházet zrak. Tolik značek, barev, druhů… Vedle klasických nátěrů si trůní ty specializované. Třeba otěruvzdorné nebo omyvatelné.
Pozor, pojmy a dojmy ale můžou mást. Otěruvzdorná barva na zeď nezaručuje, že je odolná vůči oděru, ale otěru. Když se tedy náhodou o zeď vymalovanou otěruvzdornou barvou opřete, neměla by na vašem oblečení zanechat stopy.
Jak už název napovídá, omyvatelná barva by měla vydržet mytí vodou. To může být výhodné hned z několika důvodů. Jakmile se na zdi objeví nečistoty, můžete vzít kbelík s vodou, hadřík a „postižené“ místo umýt. Tím můžete prodloužit intervaly mezi jednotlivým malováním
Na kvalitě opravdu záleží
Jenže pozor, některé omyvatelné barvy odolají vodě více, jiné méně. Pokud se tedy do výmalby pokojů omyvatelnou barvou pustíte, vybírejte kvalitu. Především levnější barvy mohou být na hranici omyvatelnosti a snadno byste mohli vodou a hadříkem smýt nejen nečistotu, ale i nátěr. U některých barev se vám může stát, že hned napoprvé smyjete „ochranou“ vrstvu a tím vlastně nátěr přestane být omyvatelný.
Kvalitní omyvatelné barvy by naopak měly vydržet nejen styk s vodou, ale i drhnutí nečistoty. Jak tvrdí jejich výrobci, složení podobných omyvatelných barev je takové, že špína, skvrny nebo prach se drží na povrchu a „nezažerou“ se do podkladu. Proto je můžete omývat několikrát, aniž byste je poškodili.
Škrábání, neprodyšnost, plísně
Máte už zkušenost s omyvatelnými barvami? Možná nebude tak dobrá, jak slibují někteří výrobci. V případě méně kvalitních omyvatelných barev se můžeme setkat nejen s tím, že nebudou dobře plnit svoji funkci…
Když se po nějaké době rozhodnete vymalovat, třeba proto, že už vás omyvatelná barva prostě nebaví, možná budete muset původní nátěr seškrábat. (A kdo s tím má zkušenosti ví, že škrábání je práce za trest). Může se totiž stát, že na něm nová barva nebude chtít držet. Nebo vám omyvatelný nátěr z různých důvodů popraská a škrábání se nevyhnete. Ačkoli výrobci slibují, že na sebe můžete aplikovat až 25 vrstev omyvatelných barev.
Omyvatelné nátěry mohou v některých případech vytvořit i neprodyšnou vrstvu. A to není moc dobré, protože zdivo nemůže dýchat, uvnitř dochází ke kondenzaci vlhkosti a vzniku plísní, s nimiž se jen těžko bojuje.
Když se tedy pro omyvatelnou barvu v bytě rozhodnete, určitě se věnujte pozorně jejímu výběru. Volte kvalitní nátěr, který je skutečně omyvatelný, vydrží a je prodyšný. Vybírat přitom můžete z lesklých omyvatelných barev, ale i z těch matných, které jsou vlastně k nerozeznání od klasiky.
Kam se hodí omyvatelné barvy?
Omyvatelné barvy upotřebíte všude, kde existuje riziko vyšší míry znečištění. Logicky to jsou kuchyně. Snad každému z nás se při vaření stala nehoda, která se na kuchyňské zdi podepsala skvrnou. Kvalitní omyvatelný nátěr stačí v takovém případě jen umýt vodou, případně některým saponátem.
Nátěry omyvatelné vodou jsou vhodné také do dětských pokojů, kde mohou stěny různým (a nežádoucím) způsobem ozdobit potomci. Vhodné jsou také do prostor, kde se například pohybují zvířata nebo může dojít k různému jinému znečištění.
Malovat stejně budete muset
Omyvatelná barva není garancí toho, že se nadobro zbavíte malování. Jednou za čas budete muset vzít stejně do ruky kbelík s nátěrem a štětku. Je třeba počítat s tím, že nečistotu ze zdí pravděpodobně nesmyjete rovnoměrně. Navíc malováním se zakrývají nejen nečistoty, ale i různé praskliny, nesrovnalosti zdí apod.
Jaké jsou vaše zkušenosti s omyvatelnými barvami?