Začíná to nenápadně. Nejdřív v bytě cítíte trochu větší vlhkost, které možná nevěnujete pozornost. A pak se objeví. Plíseň! Nenápadně se rozrůstá, nejčastěji v rozích nebo kolem oken, kde se sráží voda. V bytě to začíná páchnout zatuchlinou a vás z toho bolí hlava. Co s tím? Jak se efektivně zbavit plísně v bytě?
Plíseň je postrachem každého obyvatele bytu nebo domu. Když se totiž jednou objeví, těžko se jí zbavujeme. Boj s plísní ale nemusí být marný, pokud víte, jak na to. Vybrali jsme pro vás několik osvědčených (a vyzkoušených) tipů.
Od vlhkosti k plísni
Ten, kdo má zkušenost s plísní, zpozorní už ve chvíli, kdy v bytě začíná pociťovat nadměrnou vlhkost. Od ní je totiž už jen malinkatý krůček k plísni. A jaká by měla mít optimální vlhkost, která nám zajistí v interiéru zdravé prostředí? Relativní vlhkost vzduchu by měla v obytných místnostech dosahovat přibližně 50 procent. Za nízkou vlhkost, která neprospívá zdraví, stejně jako ta vysoká, jsou považovány hodnoty kolem 40 procent. Za vysokou pak hodnoty vyšší než 60 procent.
Čtěte také: Vlhkost v bytě: Jak dosáhnout optimálních hodnot?
Nadměrná vlhkost se v bytě může nejčastěji objevit po zateplení fasády nebo výměně oken. Především u starších bytových domů mohou nová plastová a neprodyšná okna způsobit komplikace. Jde totiž o to, že interiér přestává dýchat, pára kondenzuje a sráží se. Problémy může umocnit nedostatečné větrání, stejně jako používání neporézních materiálů, jako jsou například laminátové podlahy. Proto při rekonstrukci (zejména starších) bytů zohledněte vždy i otázku vzniku vlhkosti použitím toho kterého materiálu.
Vlhkost v bytě zvyšujeme i běžnými činnostmi, jako je například sprchování. Běžně se uvádí, že při dvacetiminutové sprše se do ovzduší interiéru dostane asi 200 g vody. Když k tomu přidáme vlhkost, která se do vzduchu uvolňuje při vaření, sušení prádla nebo i běžným pocením a dýcháním, zjistíme, že pravidelné větrání v bytě je prostě nutností.
Co může způsobit plíseň v bytě?
Nejen nepříjemný zápach, ale také zdravotní komplikace! Lidé, kteří mají zkušenost s plísní v bytě, si často stěžují na tyto příznaky: bolest hlavy, alergie, únava, kožní vyrážka, záněty dýchacích cest, záněty spojivek.
Jak se zbavit plísně
Dobře, podcenili jste zamezení nadměrnému vzniku vlhkosti. V bytě se už objevila plíseň. Co s tím teď? Rozhodně nepropadejte panice. Začněte pravidelně větrat (zatuchlý vzduch, který plíseň způsobuje, vás k tomu stejně beztak donutí) a přistupte i k dalším krokům a opatřením.
- Začněte se zbavovat příčiny plísně, tedy nadměrné vlhkosti. Využít můžete například vysoušeče, resp. odvlhčovače vzduchu. Za nevelkou cenu pořídíte drobné přístroje, které pohltí nadměrnou vlhkost. Postavte je do místa, které je nejvíce postižené plísní a pravidelně vylévejte nádobku, ve které se vysráží voda.
- Při měření vlhkosti a účinnosti opatření, které vedou k jejímu snižování, vám pomůže měřič vlhkosti, tzv. vlhkoměr. Ten vám mj. napoví, v jaké části bytu bude nejvhodnější instalovat vysoušeč.
- V boji proti vlhkosti vám pomůže vytápění, proto v rámci boje s plísní na topení rozhodně nešetřete.
- Plíseň, kterou máte na zdi, se rozmnožuje spory. Proto neváhejte plíseň ze zdi seškrábat. Pozor ovšem na to, aby se plíseň nerozšířila do dalších částí zdiva nebo i místností. Optimální postup je proto následující: plíseň nejprve ošetřete některým z prostředků proti plísni a následně vrstvu setřete (předejdete tak tomu, že se plíseň rozvíří a rozlétá do okolí).
- Osvědčeným prostředkem proti plísni, je hašené vápno. Má dezinfekční účinky a naši předci, kteří s ním natírali světnice i stáje, na něho nedali dopustit. Výhodou je, že stěna natřená vápnem dýchá, a to je přesně to, co v případě kondenzování vlhkosti potřebujete. Po odstranění plísně proto neváhejte zeď natřít vápnem. Dejte ale přednost klasickému hašenému vápnu.
- V boji proti plísni pomáhá také Savo, které je vhodné ve vysoké koncentraci (neředěné) nastříkat rozprašovačem přímo na postižené místo. Poté plíseň seškrábejte. Tento postup je potřeba opakovat několikrát dokola.
- Další tipy, jak bojovat s plísní v bytě nebo domě, si přečtěte v minulém článku Jak se zbavit plísně v bytě nebo v rodinném domě.
Video: Podívejte se na rady, jak se zbavit plísně (nejen) v panelovém bytě
Jak chránit byt proti plísni
Po zkušenostech s plísní, které se vám podařilo zbavit, budete chtít jejím vzniku určitě předcházet. Tady je několik tipů, jak na to.
- Větrejte. Zejména po koupeli nebo jiné činnosti, která zvyšuje vzdušnou vlhkost.
- Při vaření používejte digestoř.
- Topte – optimální teplota v bytě vám pomůže vysušit vlhký vzduch.
- Pravidelný úklid pomůže zlikvidovat případné zárodky plísně.
- Zkontrolujte občas místo, které bylo postižené plísní, a případně ihned zakročte.
- Odstraňte příčiny plísní (například tepelné mosty apod.).