Únor je doba, kdy jsme po zimně unavení, cítíme nedostatek slunce, světla, vitamínů a nemůžeme se dočkat jara. Vypěstujte si doma za oknem bylinky, které osvěží vaše jídlo. Je to moderní, levné a bude vás to bavit.
S jakými bylinkami začít, když s nimi nemáte žádnou zkušenost? Doporučujeme určitě bazalku, která je nenáročná, stejně tak jako řeřicha, jež dodá skvělou chuť každé pomazánce a z obyčejného chleba s máslem vykouzlí nezapomenutelnou pochoutku.
Zásady pěstování bylinek
- Potřebujete kvalitní substrát nebo zeminu (nejlépe z kompostu).
- Každá bylinka potřebuje jiné podmínky, zjistěte si proto množství zálivky a potřebu denního světla nebo slunečního záření.
- Bylinkám se obecně nejlépe daří za okny, kde mají dostatek světla. Pokud ho budou mít málo, budou se za ním „vytahovat“, takže budou mít dlouhé a slabé stonky.
- Nakupte kvalitní semena a zkontrolujte si datum použitelnosti.
- Zvolte květináče s dírou, které postavíte do misky.
- Vystačíte si s jakýmikoli květináči, ale pokud zvolíte okrasné, získáte i skvělou ozdobu vaší kuchyně. Skvěle vypadají i kameninové hrnečky, do kterých schováte obyčejný květináč.
Pěstování bazalky
Bazalka je v podstatě nenáročná bylinka, která má široké využití v kuchyni. Hodí se do těstovin, salátů, polévek nebo na domácí pizzu. Květináč naplňte do více než ¾ objemu zeminou z kompostu nebo kvalitním substrátem, nasypte semínka bazalky a přikryjte asi centimetrem zeminy. Zalijte a postavte na teplé místo za okno.
Bazalka je bylinka, která miluje teplo a slunce. Pozor si při pěstování této bylinky dejte na přemíru zálivky. V tomto případě méně znamená více. I pokud vám bazalka vyschne a svěsí lístky, neděje se nic zásadního – až ji zalijete, opět ožije.
Pěstování řeřichy
Řeřicha je snad ještě snazší na pěstování než bazalka – zajímavé je, že se obejdete bez zeminy. Semínka totiž stačí „hodit“ na vatu, kterou udržujete stále vlhkou, ideální je postavit mističku na teplé místo za okno. Po několika málo dnech naklíčí a začnou růst téměř zázračnou rychlostí. Sklizeň bývá za nějakých patnáct dvacet dní.
Řeřicha obsahuje vysoké množství vitamínu A a C, je také plná silic s abiotickým účinkem. Hodí se proto jíst ji v době chřipek a nachlazení. Pěstovat řeřichu můžete celoročně. Využití najde v teplé i studené kuchyni. Výborná je na chléb, do pomazánek, polévek, salátů nebo těstovin.