Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Polovina roku za námi. Zdražování bytů zpomalilo

První polovina roku 2020 je za námi. Zcela zásadně ji ovlivnila pandemie koronaviru, na kterou ekonomika reagovala zpomalením, některé průmyslové podniky zastavily na pár týdnů výrobu, poklesl i zájem o nákup nemovitostí. Krize, která nyní více či méně zřetelně probíhá, zcela logicky zasáhla i oblast stavebnictví a realit. Jak se dalo očekávat, ovlivněny byly i ceny bytů a dalších rezidenčních nemovitostí. Někde stagnovaly, jinde rostly menším tempem, jen málokde ale zlevňovaly.

I přes koronavirovou krizi a její nezpochybnitelný dopad na ekonomiku ceny rezidenčních nemovitostí v druhém čtvrtletí letošního roku nadále rostly po celém česku. Realitní a developerský trh, který se po zavedení vládních opatření proti šíření koronaviru na dva měsíce prakticky zastavil, se do normálu vrátil v podstatě až v červnu. Tempo čtvrtletního růstu cen tak – podle HB Indexu Hypoteční banky – ve srovnání s předchozím obdobím jen lehce zpomalilo. Největší čtvrtletní nárůst zaznamenal segment pozemků, meziročně pak nejvíce zdražily byty, a to o více než 10 %.

Byty zdražují pomaleji

Koronavirová krize tak oproti očekávání zasáhla rezidenční trh prozatím jen minimálně. Poptávce ohrožené nejistotou a nepříznivým vývojem na trhu práce pomohlo projednávané zrušení daně z nabytí nemovitosti i pokles úrokových sazeb. Růst cen, jenž je nyní zase patrný, způsobuje pravděpodobně odložená poptávka zájemců i notorický nedostatek dobrých nemovitostí na trhu.

„Tempo růstu cen bytů v druhém čtvrtletí roku 2020 zpomalilo, byty přesto zdražovaly ve všech krajích s výjimkou Karlovarského, kde došlo ke stagnaci. Nejvíce zdražily menší byty v kategorii 2+1 a 2+kk, o které je velký zájem dlouhodobě. Praha vykázala menší růst cen než regiony, průměrná cena za jeden metr čtvereční v novostavbě se přesto vyšplhala na 114 tisíc korun. Na vině je nicméně i uvedení nových dražších projektů v širším centru,“ říká Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Praha se od regionů liší

Praha je oproti regionům specifická. Podle údajů společnosti Ekospol průměrná cena za jeden metr čtvereční nového bytu v nabídkách developerů na konci června vzrostla na 106 575 korun, což představuje meziroční nárůst o téměř 9 %. Za průměrný 55metrový byt zájemce nyní zaplatí 5,86 milionu korun. To je o 480 tisíc korun více než před rokem.

Jak už bylo zmíněno, zdražování nových bytů zpomaluje, a to i v Praze. V porovnání s prvním čtvrtletím letošního roku ceny nabízených nových bytů na konci prvního pololetí vzrostly jen o 0,8 procenta, což u vzorového 55metrového bytu představuje zdražení o 50 tisíc korun.

O něco více vzrostla průměrná cena prodaného bytu, která se na konci letošního června dostala na 104 305 korun za metr čtvereční. To ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje nárůst o 10,64 procenta.

„Rozdíl mezi cenou prodaného a nabízeného bytu způsobuje to, že z ceníků developerů vždy nejrychleji zmizí ty nejlevnější byty a zůstanou ty dražší. Tento trend se vzhledem k ekonomické situaci po koronavirovém útlumu bude v následujících čtvrtletích ještě prohlubovat a rozdíl mezi cenou prodaného a nabízeného bytu se ještě zvýrazní,“ odhaduje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Rodinné domy a pozemky

Situace na realitním trhu se pochopitelně promítá i do segmentu rodinných domů a pozemků. Růst cen zpomalil také v případě rodinných domů. „Z důvodu omezeného cestování vrostl zájem o chaty a chalupy. Developeři nejvíce staví ve Středočeském kraji a okolí Brna, což souvisí s velkou poptávkou po lokalitách s dobrou dopravní dostupností. U dlouhodobě drahých stavebních prací i materiálů došlo ke stagnaci cen. Zároveň se zvyšuje poptávka po modulových domech určených i k celoročnímu bydlení,“ konstatuje Petr Němeček.

U pozemků se jako u jediného segmentu udrželo tempo růstu cen stejné jako v prvním kvartálu. Potvrdilo se tak očekávání odborníků, že dopad pandemie bude v tomto segmentu nejmenší. „Na trhu pozorujeme dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou, kterou brzdí pomalý proces změny územních plánů a vysoké náklady obcí s navyšováním kapacity inženýrských sítí. Většina nových developerských projektů už také počítá s užší spoluprací s obcemi. Tradičně je největší zájem o pozemky v okolí krajských měst s dobrou dopravní dostupností,“ uzavírá Petr Němeček.

Výhledově nemovitosti zlevní

Ani v dalším období pak experti neočekávají plošný pokles rezidenčních nemovitostí. Tempo růstu cen realit by ale mělo zpomalovat na úroveň pod 1 %. Zlevňovat by nemovitosti mohly až v první polovině roku 2021. Odborníci však očekávají pokles jen v nižších jednotkách procent. Oproti posledním rokům se očekává výraznější pokles poptávky o investiční byty.

Jak vnímáte cenový vývoj na realitním trhu vy?

Benkova Rezidence

Technologické novinky a smart home: Zvyšování komfortu a bezpečnosti bydlení

V dnešní době se technologie stávají nedílnou součástí našich domovů. Chytrá domácí zařízení nejen zvyšují komfort, ale také přispívají k bezpečnosti a úsporám energie. Představíme vám nejnovější technologické vychytávky pro domácnost, jejich recenze a návody na instalaci. Od chytrých termostatů přes osvětlení až po bezpečnostní systémy – všechny tyto smart technologie mají potenciál proměnit váš domov v moderní a efektivní prostor.

Vlastní výroba dekorací a interiérového designu

Vlastní výroba dekorací je skvělým způsobem, jak vdechnout vašemu domovu osobitost a jedinečný styl. Nejenže můžete ušetřit peníze, ale také si vytvořit přesně to, co odpovídá vašemu vkusu a potřebám. Inspirujte se našimi nápady na tvorbu vlastních dekorací, obrazů, polštářů, závěsů a dalších designových prvků. Naučíme vás také, jak sladit různé styly a vytvořit harmonický interiér.

geosan development