Byty a domy v zahraničí vlastní podle odhadů realitek desítky tisíc Čechů. Poptávku po nemovitostech v cizině podněcuje i překotný nárůst cen na českém realitním trhu. Za hranicemi totiž byty nezdražují takovým tempem jako u nás. Jak Praha vychází v porovnání s ostatními evropskými metropolemi? A vyplatí se vlastnit nemovitost třeba v Berlíně nebo v Londýně?
Nemovitosti v Česku v posledních několika letech výrazně zdražily. Drahé jsou hlavně byty v Praze. Minulý rok rostly ceny realit na českém trhu nejrychleji z celé Evropy. Zatímco ceny nemovitostí ve zbytku Evropské unie podražily podle Eurostatu v průměru okolo 4,5 %, v Česku narostly o téměř 13 %. Ani letošní rok nárůst ceny byty nezastavil, experti dokonce varují, že vlastní bydlení se pro některé skupiny lidí stává nedosažitelným. Podobně jako Česká republika je na tom Irsko s meziročním růstem cen o 12 %. Vzestup nad 10 % zaznamenalo také Portugalsko, Maďarsko a Nizozemsko. Ceny bytů klesaly naopak v Itálii.
Praha je navíc považovaná za dobré místo k životu. Poptávka po bydlení je tady velká, nově vystavěné byty nepřibývají dostatečným tempem. Nárůst cen nemovitostí je způsoben i zájmem o investiční byty, ať už ke krátkodobému nebo dlouhodobému pronájmu.
Na byt v Praze vyděláváme dlouho
Nemovitosti v některých evropských metropolích jsou levnější než v Praze, zároveň na ně lidé vydělávají kratší dobu. Například podle studie KPMB potřebuje Pražan za zaplacení průměrného bytu 11,5 let, pokud by neměl jiné výdaje. Ve Vídni na bydlení vydělávají necelých 10 let, v Berlíně 6,4 roky.
Vůči západní Evropě vychází česká metropole negativně hlavně kvůli nižším průměrným příjmům. Jenže ve srovnání s východní Evropou jsou tady vyšší ceny bytů. Jinými slovy – co se týká ceny nemovitostí, dohání Praha západní státy, jenže platy tomu neodpovídají. Svoji roli samozřejmě hraje i zmiňovaná poptávka, která tlačí ceny bytů vysoko. Podle developerů se v Praze málo staví.
Pokud se podíváme na střední Evropu, pořízení nového bytu nyní vychází nejlevněji v Budapešti zejména mimo centrum. Drahá je naopak Vídeň. Nejsnadněji dosáhnou na byt lidé v Berlíně, pokud uvážíme průměrnou čistou mzdu a přepočteme ji na cenu třípokojového bytu. Naopak, kupní síla v Praze vychází z takového porovnání nejhůře.
Existují ale skupiny obyvatel, pro něž je nemovitost v zahraničí více než dostupná. Obecně platí, že kdo si může dovolit byt v Praze nebo apartmán ve Špindlerově mlýně, dosáhne i na zahraniční nemovitost – byt v metropoli, v Alpách nebo u moře. Kromě klasických horských nebo přímořských destinací vedou stále častěji i hlavní evropská města. V nich pochopitelně záleží na čtvrti. Na okrajích měst bývají byty levnější, zatímco v centru drahé, v tomto ohledu si evropské metropole nezadají s Prahou.
Berlín
Německé hlavní město je na žebříčku 150 světových nejsledovanějších měst. I když tady nemovitosti v posledních letech zdražovaly, stále patří mezi velkými městy Evropské unie k těm levnějším. Za průměrný byt tady zaplatíte pětkrát méně než v Londýně. Metr čtvereční nemovitosti se tady prodává za 95 tisíc korun. Mezi aktuálně oblíbené čtvrtí patří Prenzlauer Berg, Mitte a Kreuzberg. Zde je po bytech velký hlad. Ačkoli ceny bytů v Berlíně rostou, zpomalit by je mohlo zvýšení úrokových sazeb. Berlín tak zůstává jednou z evropských destinací, kde se stále vyplatí do městského bytu investovat.
Londýn
Kdo cestoval do Londýna a prohlédl si katalog nebo vývěsku s realitami, nestačil se divit. Průměrný byt tady stojí kolem 18 milion korun. Nemovitosti tu jsou velmi drahé, ale v posledních několika letech zlevňují. Metr čtvereční v levnějších bytech tady stojí kolem 140 tisíc korun. Do vývoje ceny bytů je třeba započítat nejistotu panující kolem brexitu, zvyšování daně z nákupu nemovitosti i očekávaný růst úrokových sazeb. Tyto okolnosti by mohly znamenat zlevňování realit. Co se týká obliby, u Londýňanů nyní vedou čtvrti jako je Kensington, Chelsea nebo Westminster.
Paříž
Francouzská metropole je výjimečná nejen co do atmosféry. Nemovitosti ve zbytku západní Evropy převážně zlevňují, v Paříži naopak rostou. Ceny žene nahoru zájem investorů. Metr čtvereční obyčejného bytu se tady prodává za 250 tisíc korun. Další zdražování by mělo následovat. Paříž je rozdělena do řady obvodů, oblibě se těší hlavně první, šestý a osmnáctý – v něm jsou nyní byty nejdostupnější.
Vídeň
Podobá se Praze, je to město s císařskou historií a věhlasem Rakousko-uherského impéria. Zároveň je považovaná za město s vysokou kvalitou života. Nepřekvapí, že žádané jsou hlavně byty v centru města, kde se metr čtvereční prodává za 314 tisíc korun. Mimo centrum je možné si ceny vydělit třemi. Vídeň láká investory snadným pronájmem bytů, ačkoli výnosy nejsou příliš vysoké, pohybují se pod hranicí 5 %.
Praha
Strmý nárůst cen v českém hlavním městě začal v roce 2015 a dosud se nezastavil. Tehdy se metr čtvereční průměrného bytu prodával za 55 tisíc korun. Od té doby narostl o více než 53 %. Aktuálně se medián pohybuje kolem 88 500 korun za metr čtvereční. V žádaných lokalitách atakuje hranici 100 tisíc korun.
Zvažovali byste pořízení nemovitosti v zahraničí? Za jakých okolností?