Než zamknete vchodové dveře a sednete do auta, abyste konečně vyjeli na dovolenou, měli byste si být jisti, že váš byt nebo dům je zabezpečený. O prázdninách totiž podle policejních statistik narůstá počet vykradených nemovitostí. Podívejte se proto na tipy, jak domov před dovolenou zabezpečit.
Letní vloupačka za 55 tisíc korun
Statistiky jsou mnohdy neúprosné. A počet vloupaček v létě narůstá, o tom čísla hovoří jasně. „Nejvíce náhrad za škody způsobené vloupáním evidujeme v období letních měsíců, kdy lidé odjíždí na dovolenou,“ potvrzuje Lucie Ponertová, produktová ředitelka Slavia pojišťovny. Průměrná výše škody se pohybuje kolem 55 tisíc korun. Do této částky nejsou zahrnuté jen ukradené cennosti, například šperky nebo elektronika, ale také zničené dveře, zámky či okna.
Bohužel, většinu letních krádeží, asi 80 procent, se nikdy nepodaří odhalit. Je proto nepravděpodobné, že se s odcizenými věcmi ještě někdy setkáte. Proto je klíčová prevence. Letenku na pláž už možná máte, ale než zabalíte kufry, popřemýšlejte, co pro bezpečnost svého bytu můžete udělat.
Zapomeňte na selfie z letiště
„Jedeme na dovolenou! Takhle moc se na ni těšíme!“ Selfie z letiště jsou populární. Samozřejmě, máte radost a chcete se pochlubit známým, ale na sociálních sítích jsou i potencionální zloději. Neupozorňujte zbytečně na to, že váš byt je momentálně bez dozoru. Nechte si fotky na později.
Vzbuďte zdání „jsme doma“
Posekejte trávník před vchodem a upravte keře u vstupu. Zavlažte zahradu. Ať to vypadá, že je vaše nemovitost udržovaná. Požádejte sousedy, ať vám vybírají schránku. Protože přetékající box je znamením pro zloděje: „Aha, tady teď nikdo není.“ Věřte tomu, že si napřed nemovitost vytipují. Skvělé je automatické osvětlení, které bude například dvě hodiny svíti v obýváku. Nebo automatické zatahovací rolety, které se na noc zatáhnou a ráno se zase vytáhnou.
Poproste souseda
Jestli máte vedle sebe spolehlivého souseda, máte z poloviny vyhráno. Nejenže vám může vybírat schránku, ale také občas „mrknout“, zda se u vás neděje něco nekalého. Zvlášť když pojedete na delší dovolenou, hodí se někdo, kdo do bytu nahlédne, zkontroluje zavřená okna a zalije květiny. Mimochodem, pokud nikoho takového neznáte, podobnou službu si můžete i objednat u pojišťovny, jejíž pracovník vám například bude chodit vybírat schránku.
Ochraňte cennosti
Máte doma cenné obrazy, šperky z pátého kolene nebo elektroniku, na které vám záleží? Uložte cennosti do úschovny. Využít můžete například služby bezpečnostní schránky, kterou nabízí některé banky. Další možností je sejf, nicméně i ten se dá otevřít a kde je sejf, tam jsou i cennosti.
Pořiďte si dobrý zámek
Máte jen obyčejné dveře? Zabezpečte je alespoň odolným zámkem. Zvolte cylindrickou vložku bezpečnostní třídy minimálně 3 a výše. Čím vyšší třída, tím vyšší odolnost. Bezpečnostní vložka s kvalitním kováním lépe odolává pokusům o vloupání. Vložka by měla být odolná vůči odvrtání, vytržení nebo vyháčkování.
Zabezpečte okna
Pokud odolají dveře, má zloděj ještě další možnosti. Například okna nebo balkon. Možná se budete divit, ale protože jde o obživu, dokáže se lupič protáhnout i úzkým okénkem ve sklepě. Zkuste použít alespoň bezpečnostní fólii, která zabrání vysypání skla, pokud ho zloděj rozbije.
Pořiďte si kameru
A klidně jen maketu kamery. Čím víc bezpečnostních prvků kolem nemovitosti přidáte, tím lépe. Dobře funguje také světlo, které se automaticky rozsvěcuje čidlem na pohyb. Instalujte ho u vstupu, vchodu, u garáže.
Ukliďte balkon
Nenechávejte věci zbytečně viditelné. Ukliďte proto před dovolenou balkon, ale třeba také prostor kolem garáže nebo za domem. Sekačku a další zahradní pomocníky nejlépe zabezpečte řetězem a zámkem.
Vypněte vodu
Neplechu ve vašem bytě může napáchat nejen zloděj, ale také prasklá hadička u WC, protékající záchod nebo kapající kohoutek. Proto vypněte hlavní uzávěr vody, ať máte jistotu, že vás nečeká potopa.
Domácnost pojistěte
Připraveným sice štěstí přeje, ale nikdy nevíte, co se může stát. Pojištění domácnosti je proto příhodné. A tak si ho sjednejte třeba hned společně s cestovním pojištěním. Při uzavírání pojistné smlouvy bude pojišťovnu zajímat i úroveň zabezpečení vaší domácnosti. Výše pojistného plnění se bude odvíjet od hodnoty věcí, které chcete pojistkou ochránit.
A co když zloděj přijde?
Už spřádáte plány, jak vyklepete písek z oblečení a budete prát a psychicky se připravovat na návrat do práce, ale váš byt má vypáčený zámek? Hned zavolejte policii na lince 158 a do bytu nevstupujte. Před příjezdem policistů v bytě nic nepřendávejte a neuklízejte. Policie místo ohledá a posléze s vámi udělá soupis odcizených věcí. Vhodné je, pokud máte sepsaná identifikační čísla cenných věcí nebo fotografie cenností, jako jsou šperky, obrazy a starožitnosti. O způsobené škodě také co nejrychleji informujte pojišťovnu. Také ta bude potřebovat seznam ukradených věcí.