Přírodní kámen má v současné době všestranné využití, od obkladů přes fasády až po dlažby, jeho obliba je velká a rozhodně se není čemu divit. Působí honosně i stylově. Tvar i materiál přírodního kamene lze skvěle přizpůsobit celkovému stylu stavby, popř. interiéru: štípaný kámen bude dobře ladit s moderním pojetím domu, k těm rustikálním se zase hodí klasický hranatý tvar kamene. Přírodní kámen je v každém případě sázkou na kvalitu i estetičnost. Lze ho také dobře kombinovat s ostatními materiály, jako například se dřevem či kovem.
U fasády domu zpevňuje přírodní kámen celkovou konstrukci a obvod stavby. Kvůli velkým plochám, a tudíž i větším finančním výdajům, bývá u fasád velmi často využita imitace přírodního kamene.
Zejména v posledních letech jsou velmi oblíbené obklady z přírodního kamene či jeho imitace. Nabízí totiž skvělou možnost kombinace s omítkou či fasádou a dalšími materiály. Volit lze z řady nejrůznějších struktur, povrchové úpravy i materiálu.
Také pro terasu a venkovní dlažby je kámen vhodným artiklem. Má skvělou odolnost vůči mrazu i vodě a i zde platí velké možnosti ve výběru tvarů i materiálů a samozřejmě i cen. Mezi levnější patří pískovec nebo vápenec. U žuly, křemence či mramoru budeme muset o něco víc připlatit, nicméně investice se v každém případě vrátí v kvalitě materiálu.
Působivý dojem budí také kamenné schodiště, které lze doplnit kovovým zábradlím či doplňky ze dřeva. I zde je pořizovací cena trochu vyšší a kdo by rád ušetřil, může zvolit levnější variantu – schodiště z umělého kamene.
Jak přírodní kámen správně chránit? Každý přírodní kámen s postupem času mění svou barvu, resp. tmavne. Této změně bohužel příliš zabránit nedokážeme, ovšem udržovat přírodní kámen se dá i jinak. K omývání přírodního kamene poslouží nejlépe čistá voda a neutrální čistidla. Čističe by neměly obsahovat mýdla s přídavným aroma.
Pořídíte-li si umělý kámen, je nejlepší na jeho čištění zvolit speciální krém na leštění. Barvě dodává potřebné oživení, struktuře pak lesk a navíc chrání materiál vůči vodě. Po nanesení na povrch materiálu ho stačí nechat pár minut schnout a poté čistým hadříkem přeleštit.
Pro leštěný kámen je nejvhodnější impregnace, speciálně určená k těmto účelům. K ošetření a údržbě hrubých a broušených kamenů se nejvíc hodí tzv. uzavírače, které kamen nejen ošetří, ale též ochrání před vodou. Zvýrazňovač pak kameni vrátí autentický barevný tón.
Dlažba
11.4.2014 v 10.34
Z přírodního kamene máme na zahradě dlažbu a nemůžeme si jí vynachválit.Byla sice mírně dražší než klasická zámková ale stálo to za to. Navíc žulová dlažba je téměř nezničitelná a neznehodnotí jí ani vylitý olej natož jiné kapaliny.