Našli jste svůj vysněný byt. Banka vám schválila hypotéku s výhodným úrokem. Podepsali jste kupní smlouvu a už se těšíte, že od původního majitele převezmete klíče a podepíšete předávací protokol. To je přece jen formalita. Omyl! Raději byt převezměte s odborníkem a pořádně si zkontrolujte, jestli vše odpovídá původnímu stavu a ustanovení v kupní smlouvě.
Možná vám to přijde zbytečné. Vždyť jste ten byt viděli už dvakrát. Poprvé jste ho prošli sami, a protože se vám opravdu zamlouval, vzali jste si sebou stavebního inženýra, aby vám řekl, zda je všechno v pořádku. Bylo, proto jste taky podepsali kupní smlouvu.
Jenže to bylo ještě před tím, než se původní majitel začal vystěhovávat. Co když něco (třeba i nechtěně) poškodil? Co když z bytu zmizí vybavení, které je už zanesené v kupní smlouvě? Pokud i přesto podepíšete předávací protokol, způsobí vám to akorát komplikace a svého práva, resp. nápravy se budete namáhavě dožadovat.
Čtěte také: Jak na odhad ceny nemovitosti?
Na předání bytu jen s odborníkem
Při samotném předání bytu je třeba ještě jednou vše řádně zkontrolovat. Lidé se běžně soustředí hlavně na zapsání stavu elektroměru, plynoměru a vodoměru. To ale nestačí. Je třeba zkontrolovat opravdu důsledně i další věci.
Nebojte se pořádně prohlédnout okenice a dveře – zkontrolujte především to, zda jdou pořádně otevírat. Vyzkoušejte, zda voda teče, světlo svítí, topení topí…(Ano, stejně důsledně jako Svěrák kontroloval automobil ve filmu Vrchní, prchni.) Nebojte se otestovat také spotřebiče, pokud jsou součástí vybavení bytu. S odborníkem, který má už „vše v oku“ vám taková kontrola při přebírání bytu půjde snáze. Uvidí totiž i různé „maličkosti“, které byste mohli snadno přehlédnout, a v důsledku by se vám vše mohlo prodražit.
Co sledovat při předávání bytu?
- Vybavení bytu by mělo odpovídat ujednání zanesenému v kupní smlouvě.
- Zkontrolujte, zda jsou vyklizené půdní nebo sklepní prostory náležející k bytu.
- Prověřte, zda jsou rozvody (elektřina, voda, plyn) v pořádku.
- Otestujte funkčnost osvětlení, spotřebičů, topení.
- Zkuste, zda voda teče a WC splachuje.
- Otevřete a zavřete dveře i okna – prověříte tak, zda jsou v pořádku (a okenice například dobře přiléhají apod.).
- Důsledně si opište stav měřidel (elektroměr, plynoměr, vodoměr) i jejich výrobní čísla.
- Zkontrolujte také části bytu, které dříve nebyly dostupné (například kvůli nábytku).
- Ověřte stav podlahy i omítek.
Když při předání bytu vznikne problém
Říkáte si, že to možná s výše uvedeným návodem můžete zvládnout sami. Bez odborníka. I přesto, že jste možná technicky zdatní, je vhodné si odborníka na předání bytu přece jen přivést. Když totiž vznikne problém, může vám být více než vítanou pomocí.
Je vždycky vhodné opřít se o argument někoho nestranného, který problematice rozumí. (Jak můžete vědět, že makléř, jenž většinou při přebírání bytu také bývá přítomen, není na straně prodávajícího?)
Když tedy objevíte při předávání bytu nesrovnalost, rozhodně na ni hned upozorněte. Vše, co neodpovídá stavu, ve kterém jste byt kupovali, zaznamenejte do předávacího protokolu a rovnou doplňte, jakým způsobem, kým a do kdy bude závada odstraněna. Jestliže je závada natolik závažná, že nelze byt převzít, je potřeba s prodávajícím sepsat zápis z jednání. V takovém případě se vyplatí pamatovat v kupní smlouvě na ustavení o sankci za prodlení s předáním nemovitosti.
Proč kontrolovat i nový byt
Z výše uvedeného se může zdát, že výpomoc odborníka při přidání bytu je rozumným řešením zejména v případě koupě starší nemovitosti. Není to tak docela pravda. I když kupujete byt v novostavbě – například v rámci některého developerského projektu – vyplatí se přizvat si na převzetí odborníka.
Čtěte také: Jak podat reklamaci na nový byt
Při převzetí bytu v novostavbě je totiž zapotřebí postupovat stejně obezřetně, tedy zkontrolovat, zda je nemovitost v takovém stavu, který odpovídá ujednání v kupní smlouvě. Také v tomto případě prověřte funkčnost zařízení. Když narazíte při převzetí bytu na závadu a budete ji s majitelem řešit rovnou, můžete předejít zdlouhavým reklamacím.
Jaké jsou vaše zkušenosti s předáváním bytu?