Vlastnictví bytu, domu nebo pozemku přináší různé povinnosti a starosti. Jednou z nich je pravidelné zaplacení daně z nemovitosti. Protože s „berňákem“ není většinou žádná legrace, připravili jsme pro vás podrobný návod, díky kterému zvládnete podat daň z nemovitosti v roce 2015 hravě.
Kdo podává daňové přiznání z nemovitosti?
Daňové přiznání podávají podle platné legislativy vlastníci nemovitostí. Jinak řečeno, přiznání k dani z nemovitosti musí v roce 2015 podat každý, kdo v uplynulém roce nabyl nemovitost. Přiznání tedy podává osoba, která je k prvnímu lednu vedená jako majitel nemovitosti. Konkrétně se jedná o majitele bytu, domu, stavby nebo samostatného nebytového prostoru. Podat daň z nemovitosti ale musí i vlastníci nebo nájemci pozemků, popřípadě uživatelé pozemků, pokud není vlastník znám.
Pozor, podání daňového přiznání neznamená to samé, jako zaplacení daně z nemovitostí. Povinnost zaplatit daň se vztahuje na všechny majitele nemovitostí, ti ovšem nemusí každý rok podávat daňové přiznání. Nicméně pokud se v roce 2014 změnily skutečnosti, které jsou „zásadního vyměření daně“, je nutné daňové přiznání opětovně podat. Co si pod tímto termínem představit? Třeba skutečnost, že se změnil charakter pozemku nebo stavby (například z louky na stavební parcelu, z nebytových prostor na bytové apod.).
Co se do daňového přiznání píše?
Formulář daňového přiznání si můžete snadno stáhnout do svého počítače. Vzor pak stačí jednoduše vyplnit. Co vše se ale do daňového přiznání píše? Je toho celá řada. V případě stavby je nutné uvést typ (např. rodinný dům, byt apod.). Uvádí se název obce, katastrálního území (vč. kódu), číslo popisné, číslo bytové jednotky, číslo parcely, rok dokončení stavby, výměra apod. U pozemku je třeba dodat například číslo parcely a výměru. Pochopitelně, konkrétní údaje daňového přiznání z nemovitosti se liší podle typu nemovité věci.
Do kdy se podání musí odeslat?
Daňové přiznání nemovitých věcí se podává do konce ledna příslušného roku. Letos ale úřady prodloužily termín na první únorové pondělí. Rozhoduje přitom datum odeslání. Když se s daňovým přiznáním opozdíte, do 5 pracovních dnů po řádném termínu vás ještě nečeká žádná pokuta. Každé další prodloužení vás ale už peníze stát bude. Penále je počítáno jako 0,05 procent z daňové povinnosti za každý den prodlení. Minimální částka je stanovena na 500 Kč. O tři měsíce více času mají na daňové přiznání z nemovitosti lidé, kteří o zanesení změny do katastru požádali loni, ale zápis byl proveden až v průběhu roku 2015.
Jak daňové přiznání podat
Daňové přiznání se předkládá finančním úřadům v krajských městech, resp. prostřednictvím jejich územních pracovišť (ta jsou odvislá od místa pobytu). Přiznání k dani z nemovitých věcí je možné podat osobně na příslušném finančním úřadu, lze ho zaslat i poštou nebo podat z pohodlí domova elektronicky.
Tip: Stránky finančního úřadu – daň z nemovitosti online.
Kolik a kdy zaplatit daň z nemovitosti 2015
Pokud se vám letos netýká podávání přiznání daně z nemovitosti, ušetříte svůj čas s vyplňováním formulářů, ale daň zaplatit musíte tak jako tak. Výhodou je, že na to máte čas. Daň z nemovitosti je třeba uhradit do konce května 2015, podobně jako v předchozích letech. Když je vám vypočítána daň vyšší než pět tisíc, můžete ji splatit nadvakrát, polovinu je třeba uhradit do května, druhou polovinu do konce listopadu.
Výše daně z nemovitosti se přitom odvíjí od celé řady proměnných. Tak například základ daně ze stavby je tvořen výměrou. Například u bytu se metr čtvereční násobí koeficientem 1,20. Základní daň je vynásobena ještě koeficientem, který náleží příslušné obci (ten se odvíjí podle počtu obyvatel). Uvedeme příklady. Například za byt o výměře 70 metrů čtvereční majitel zaplatí v Praze asi 840 korun. Za stejně velký byt zaplatí majitel v okresním městě Rokycany asi 170 korun.
Už jste podali daňové přiznání z nemovitosti? Co vás překvapilo?