Vedro se na panelákovém sídlišti snáší o něco hůř než u lesní chaty. Lidé, kteří se rozhlíží po novém bydlení nyní podle odborníků upřednostňují byty s terasami nebo balkony, za něž jsou ochotni si připlatit. Velký zájem je také o chaty a chalupy jako o druhé nebo dokonce i hlavní bydlení. Kdo má obojí, může si gratulovat, útěk z rozpáleného města je snazší.
Preference Čechů a proměnu trendů na realitním trhu pravidelně sledují různé průzkumy. To, do jakého bytu nebo domu budou investovat, v poslední době ovlivňuje stále více ovlivňuje počasí. Sužující vedra se promítají do představ o ideálním bydlení – vysněný byt by měl mít balkon nebo terasu, na které se dá během léta pobývat.
Zvýšený zájem o byty s balkony a terasami vypozoroval portál Bezrealitky.cz. Zatímco ještě dva roky zpátky byla terasa považovaná za zbytečný luxus, dnes jsou lidé ochotni si za její metry připlatit, a to často i desítky tisíc korun za metr čtvereční. Mnoho bytů s terasou nebo balkonem se tak prodává za vyšší cenu, než odpovídá jejich stav či lokalita. Podle odborníků bude hrát terasa nebo balkon stále větší roli při výběru bytů.
Rostou ceny bytů s balkony
Horké léto až dvojnásobně zvýšilo reakce na inzeráty takzvaných chladných domů a bytů. Narostly ovšem i ceny, za něž je původní majitelé prodávají. Domy a byty, které mají balkon, terasu, francouzská okna umožňující větrání nebo domácí klimatizaci se dnes prodávají o 10 až 25 % dráž v přepočtu na metry čtvereční než totožný byt bez tohoto vybavení. „V některých případech dokonce díky tomu byt vstoupí do prémiové kategorie a může si dovolit ucházet se o výrazně movitější zájemce. Zaškrtávání filtru zájemci o bydlení, který vyhledává nemovitosti s balkony či terasou, narostlo za poslední tři měsíce dokonce pětkrát,“ vysvětluje Hendrik Meyer, ředitel portálu Bezrealitky.cz.
Majitelé bytů se správným vybavením pochopitelně tento trend rychle zjistili a upravili inzeráty. Na přední místa v popisech domů se dostávají právě o informace o možnosti, jak udržovat v bytě příjemné klima i během horkého léta. Znamená to, že inzeráty stále častěji upozorňují na izolace, matriály obvodových zdí, větrání, klimatizaci nebo stínění, jež poskytují stromy v ulici. Ke slovu se díky vedrům dostávají i severně orientované byty, které se dlouhodobě prodávají levněji.
Nejvíce je pak zájem o byty, v nichž lze zvládnout i horké letní dny, vidět na konkrétních inzerátech. „Jak moc jsou lidé ochotni si připlatit, můžeme vidět na dvou srovnatelných bytech v totožném domě. Zatímco byt bez terasy se prodal za 55 tisíc korun za metr čtvereční, byt stejné dispozice i metráže, který měl navíc terasu, se prodal za 63 tisíc korun za metr čtvereční,“ dodává Hendrik Meyer.
Paneláky nejsou k zahození
Podle Meyera budou trendy spojené se změnami klimatu sílit a mohou výrazně zamíchat v preferencích zájemců o bydlení. Přizpůsobí se mu také developeři, kteří budou stále častěji řešit přirozenou cirkulaci vzduchu při rekonstrukcích nebo novostavbách. Proměn by se mohly dočkat třeba panelová sídliště, která byla v minulosti necitlivě upravována – například redukcí zeleně na úkor parkovacích míst. I to do budoucna zvedne cenu místních bytů.
„Pokud by panelová sídliště z padesátých a šedesátých let byla zrekonstruována či dostavěna v duchu původních návrhů, nabídnou z klimatického pohledu často komfortnější bydlení než novostavby, přestože byty se zde dnes prodávají často pod cenovým průměrem. I proto se troufám domnívat, že právě majitelé bytů na sídlištích v krajských městech na změnách klimatu v budoucna vydělají nejvíce,“ vysvětluje Hendrik Meyer.
Chata místo bytu
Lidé, kteří mohou z rozpáleného města během léta utéct, pak dávají přednost pobytu na chatách nebo chalupách. Nedávný průzkum NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu dokonce ukázal, že sedm z deseti českých chalupářů by po větších či menších úpravách žilo na chatě či chalupě celoročně. Láká je hlavně klid, příroda a také možnost výrazně finanční uspořit.
„Naprostá většina majitelů rekreačních nemovitostí, celkem 68 %, si dovede představit, že by je v budoucnu přestavěla na plnohodnotné bydlení a trávila zde celý rok. Hlavní motivací bývá blízkost přírodě a únik od ruchu velkoměsta. Velmi důležitý je ale i faktor značné finanční úspory,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.
Klid, ale špatné služby
Lidi od takového kroku ale většinou odrazuje nedostupnost služeb a menší občanská vybavenost, než jakou dokáže nabídnout město. Velkou roli v tom hraje i komplikované dojíždění do práce nebo do školy. Nejčastěji lidé protož o trvalém stěhování na chalupy uvažují ve věku, kdy jim odrůstají děti nebo se chystají na důchod. Ve věkové skupině nad 45 let si tak přestavbu chaty na celoroční bydlení dovede představit dokonce tři čtvrtiny dotázaných. O tomto řešení uvažují jako o investici, která jim do budoucna může podstatně snížit náklady na bydlení.
„V případě starších lidí sice odpadá dojíždění do práce, ale je zase potřeba počítat s tím, že s postupujícím věkem potřebujete častěji chodit například k lékaři. Proto je dobré už při pořízení rekreační nemovitosti myslet na dobrou dostupnost veřejné dopravy. Rozumné je i mít něco naspořeno na případné rekonstrukce, které jsou časem nezbytné,“ doplňuje Lenka Molnárová.
Kam utíkáte před městským horkem vy? Máte balkon či terase? Nebo léto trávíte na chalupě?