V současné době jsou úrokové sazby hypoték stále ještě velmi výhodné, ovšem jejich pokles se zastavil a v časově vzdálenějším horizontu se opět předpokládá jejich nárůst. Co když si o hypotéku zažádáte kupříkladu za dva roky, kdy už úrokové sazby nebudou tolik výhodné? Máte možnost si současné úrokové sazby nějak rezervovat?
Jak se pojistit proti růstu úrokových sazeb?
Během května roku 2015 se pokles úrokových sazeb hypoték zastavil a hned nato v červnu mírně vzrostly. Jednalo se o mírný nárůst poprvé po 18 měsících. Na 2,17 % byl v indexu průměrných nabídkových sazeb nárůst o 0,02 procenta u Hypoteční banky, Komerční banky a Expobank.
Díky nepříznivému vývoji mezibankovního trhu je vyvíjen nátlak na rentabilitu hypoték. Také Česká spořitelna, která na českém bankovním trhu představuje jednoho z největších poskytovatelů hypoték, úplně nevyloučila možný nárůst úrokových sazeb.
Jak si zajistit stávající výhody a zafixovat stav výhodných hypoték do budoucna?
Obvykle se člověk při koupi nemovitosti neřídí výší úrokových sazeb hypoték, nýbrž potřebou pořídit si lepší nebo zkrátka nové bydlení. Nízká úroková sazba je pouze jakousi výhodou, která člověku přijde vhod při financování nemovitosti. Důležité je především nastavení hypotéky: doby její splatnosti a jiných okolností. Žadatel o hypotéku by měl především být schopen hypotéku splácet bez problémů, ať už je úroková sazba jakkoli vysoká či nízká.
Nárůst úrokových sazeb sice v bezprostřední době není předpokládán, nicméně v dlouhodobějším časovém horizontu ho v žádném případě nelze zcela vyloučit.
Co je to „garance úrokové sazby“?
Garance úrokové sazby je součástí služeb nabízených bankami. Pokud tedy uvažujete nad hypotékou na pořízení nemovitosti, zvažte právě tuto možnost. Jednoduše řečeno se jedná o službu, v rámci které vám banka garantuje, že i v případě, že se úroková sazba navýší, ke vzrůstu po určitou dobu po předložení nabídky nedojde. Jak je toto období dlouhé? Přibližně se jedná o období dlouhé 2 týdny až 60 dní. Tuto dobu může žadatel využít ke zkompletování všech dokumentů potřebných k vyřízení hypotéky.
Poté, co všechny požadované dokumenty předložíte, bance začíná běžet proces schvalování úvěru, který je následně zakončen podpisem hypoteční smlouvy a začátkem čerpání financí.
Lze nízkou sazbu zajistit i po skončení fixace?
V momentě, kdy splácíte hypotéku a nepřesáhli jste ještě polovinu fixační doby, možná máte obavy z toho, že kupříkladu po dvou letech, tedy v době, kdy budete jednat o sazbě pro nové fixační období, úroková sazba vzroste a vy tak budete postaveni před méně výhodné podmínky.
To, že jsou v současné době sazby hypoték rekordně nízké, pro vás představuje velkou příležitost jak ušetřit nějaké peníze navíc. Jak si hypotéku rezervovat? V podstatě záleží na tom, zda po celou dobu splácení zůstanete u stejné banky nebo zda se rozhodnete přejít ke konkurenční bance.
Každá banka vidí hodnotu v klientovi, který je nějakým způsobem „prověřen“, a který pravidelně splácí své závazky. Už jen z tohoto důvodu máte výhodu a možnost kdykoli se v bance informovat ohledně podobných nabídek. Využít můžete například služeb hypotečního specialisty, který by vám měl nabídnout co nejvýhodnější variantu. Kromě toho bude jednat s vaší stávající bankou a v jeho kompetenci je také prověření nabídek konkurenčních bank. Financování se stávající úrokovou sazbou máte možnost si zajistit na 6 – 24 měsíců předem.
Jakým směrem se budou úrokové sazby vyvíjet?
V současné době jsou úrokové sazby stále extrémně nízké a tento stav by měl přetrvávat až do závěru příštího roku. ČNB se zavázala držet úrokové sazby na stávající úrovni až do konce roku 2016. Pokles sazeb se však nyní zastavil. Neznamená to však, že v brzké době zase porostou. Je obvyklé, že sazby před letními prázdninami rostou a na podzim zase mírně klesají. Nejinak tomu pravděpodobně bude i letos. Klienti jeví o hypotéky až rekordní zájem, na což budou banky jistě reagovat.