Můžete ofoukávat jednu kostku cukru po druhé jako Tomáš Holý v dnes už kultovním filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Nebo na mravence vyzrát jinak. Podívejte se na užitečné rady a tipy, jak se zbavit nejčastějších škůdců v bytě.
S nastupujícím létem se v našich domovech mohou objevit nezvaní návštěvníci. Nezáleží přitom ani tak na tom, jestli v domácnosti udržujete perfektní čistotu, nebo ne. Jednoho tam prostě budou. Z přítomnosti mravenců nebo švábů, kteří patří k nejčastějším nezvaným hostům, nemá radost nikdo z nás. Zkuste je proto co nejrychleji vypoklonkovat a definitivně za nimi přibouchnout dveře.
Na mravence platí prevence
Mravenci jsou vlastně docela roztomilí. Tedy pokud je můžete pozorovat na mraveništi v lese. Doma, když vám pochodují po lince, nebo vykukují z cukřenky, je asi moc obdivovat nebudete.
Základem je vždycky prevence. Proto už nyní – na jaře – nelákejte mravence do svého interiéru. Zkontrolujte proto těsnost oken a při větrání (na které se po dlouhé době určitě těšíte) buďte obezřetní. Pokud máte ve zvyku podávat nedělní bábovku, kávu a cukřenku přes kuchyňské okno, může to být skvělou pozvánkou pro celý roj mravenců.
Dbejte také na vhodné skladování potravin – cukr, mouku, med a další potraviny, které mravence přitahují, přendejte do dózy nebo sklenice s uzavíratelným uzávěrem. Současně pravidelně uklízejte kuchyňskou linku (setření rozsypaného cukru, drobečků apod.).
Co mravencům nevoní
Když prevence selže a vám se doma na kuchyňské lince procházejí jakoby nic mravenci, vytáhněte do boje. Babské rady doporučují proti mravencům využít sílu bylinek. Mravenci totiž mají velmi vytříbený čich – ten je dobře nasměruje ke sladkému cukru, ale také je odradí. Pokud jim do cesty přijde překážka v podobě máty, bazalky nebo levandule. Podobné bylinky rozestavte do okna. Mravencům nevoní ani česnek nebo cibule – skvělá zpráva pro všechny pěstitele – píchněte pár cibulek přímo pod okno.
Z kuchyňské linky dostane mravence také skořice nebo nastrouhaný celer. Do cesty mravencům postavte i majoránku nebo hřebíček. Také toto koření je odrazuje od pobytu v našich domovech. Když je vaše kuchyně méně vybavena, vystačíte si i s pálivou paprikou, solí nebo pepřem. Nasypte je mravencům do cestiček. Uvidíte, že se rychle budou klidit pryč.
Chemie až na konec
Asi nikdo z nás nechce zbytečně používat v domácnosti chemii. Když ale babské rady selžou a mravencům z nějakého důvodu prostě nevadí levandule, skořice nebo pálivá paprika, nezbývá než sáhnout po některém z postřiků. Nemusíte přitom hned útočit ryzí chemií. K dostání jsou totiž postřiky na přírodní bázi – třeba s příměsí levandule nebo kopretiny růžové.
Z chemických přípravků proti mravencům lze doporučit například Biolit nebo Cytrol dust. K dostání jsou i další spreje, gely nebo prášky, které slibují likvidaci mravenců. Zajímavým řešením jsou i různé pastičky na mravence. Pokud všechny pokusy selžou a skutečně si už s mravenci nebudete vědět rady, můžete se obrátit na specializované firmy, které se zabývají likvidací mravenců, a to mechanickou nebo chemickou cestou.
A co platí na šváby?
Jestli je u vás doma vlhko a teplo, vytváříte docela příjemné prostředí pro další nezvané návštěvníky. Švábi. Jejich přítomnost v domácnosti je nejen nepříjemná, ale do jisté míry i nebezpečná, pokud uvážíme, že jsou považováni za přenašeče některých choroboplodných zárodků. Zatímco mravence to táhne hlavně do kuchyně, švábi přitahují temnější, vlhčí a teplá místa. Proto se rádi usídlí kolem umyvadel, dřezů nebo rozvodů.
Podobně jako v případě mravenců je nejlepší obranou prevence. Udržování čistoty v místech, která by mohla švábům vyhovovat, je nutností. Když už se u vás z jakéhokoli důvodu švábi objeví, zkuste následující rady a tipy.
- Určitě jste slyšeli rčení „táhnou se jak švábi na pivo“. To se neříká jen tak. Švábi mají rádi pivo. Vyrobte jim proto jednoduchou past – do misky nalijte pivo nebo sladkou tekutinu. Švábi by do ní měli nalézt a utopit se.
- Existují pochopitelně i chemické cesty, jak se švábů zbavit. Ze známějších postřiků je možné doporučit například Empire, Ficam, K. Othrin nebo Resposar.
- Pokud se u vás švábi rozmnožili natolik, že jste na ně krátcí, můžete zavolat deraterizační firmu.
Ať je váš boj se škůdci v bytě úspěšný! Neváhejte se s námi poradit o své zkušenosti, rady a tipy!
Foto: https://pixabay.com