Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Tipy k úsporám: Stačí málo a za vodu v domácnosti zaplatíte o stovky korun méně

Suchá léta znovu vyzdvihla otázku, jak šetřit vodou. Stát dokonce chystá nový dotační program Modrá úsporám, který podpoří budování domácích nádrží na vodu. Vodné a stočné se každoročně zvyšuje. O důvod víc, proč doma vodou šetřit. Jak na to? Kolik litrů vody denně spotřebujete? A kolik za kubík vody platíte?

Voda je klíčová pro přežití. První osady vznikaly vždy kolem velkých řek. A největšími městy světa protékají největší řeky, které už dávno nejsou průzračně čisté. O čistou vodu se starají čističky a místo nošení věder stačí otočit kohoutek. Voda je alespoň v naší části světa dostupná všem. Člověk denně spotřebuje kolem 100 litrů vody – na osobní hygienu, přípravu jídla a samozřejmě na pití. Za litr vody domácnosti v České republice zaplatí v průměru 8,30 haléře, kubík vody tedy stojí 83 korun.

Podle statistik se spotřeba vody v Česku dlouhodobě snižuje, nebo alespoň stagnuje. Důvodem je každoroční zdražování vodného i stočeného, stejně jako osvěta a využívání úsporných spotřebičů, především myček a praček. Zatímco kapající kohoutek, kterým se ztratí až 40 litrů vody týdně, je nežádoucí, u různých úsporných programů je šetření vodou dvojsečné. „Například moderní pračky máchají prádlo ve výrazně menším množství vody, což na oblečení zanechává zbytky pracího prášku, který může způsobovat kožní problémy a alergické reakce,“ upozorňuje Jana Babiková ze serveru Vodarenstvi.cz.

Suchá léta a nedostatek dešťových srážek podnítily ministerstvo životního prostředí k dotačnímu programu, který podpoří budování domácích nádrží na dešťovou vodu. Také vlastníci bytů by podle všeho mohli dostat peníze na technologie, které v domácnosti ušetří pitnou vodu. Program, který má zatím pracovní název Modrá úsporám (podle úspěšného programu zaměřeného na zateplování Nová zelená úsporám) by se mohl rozjet už příští rok na jaře a připraveny by v něm mohly být stovky milionů korun.

Šetřete vodu v koupelně

Než budou dostupné dotace na úsporná opatření, můžete začít šetřit vodu v domácnosti chytrými opatřeními, která vás nebudou stát ani korunu, nebo investice bude minimální. V první řadě zkontrolujte kohoutky a případně vyměňte jejich těsnění. Obecně platí, že pákové baterie jsou úspornější než klasické, už jen proto, že se rychleji a snadněji ovládají. Zatímco běžnou baterií proteče asi 15 litrů vody za minutu, pákovou o polovinu méně.

Je logické, že napuštěná vana je náročnější na spotřebu vody než rychlá sprcha. Úspory vody umocníte, pokud instalujete hlavici s dešťovým efektem. Úsporné armatury nebo perlátory snižují spotřebu vody tak, že se k vodě mísí i okolní vzduch. Současně díky menším otvorům zvyšují výtokovou rychlost vody, takže se nesnižuje účinnost mytí, ale spotřeba vody klesá.

Snížit můžete i spotřebu vody při splachování WC. Rozhodně by zde voda neměla protékat! Zvážit můžete investici do automatického WC stopu, který pořídíte asi za 300 korun. Jednoduše ho umístíte do nádržky a intenzitu splachování tak můžete snadno regulovat. Výhodné jsou WC nádržky s dvojitým či trojitým splachováním, které sníží spotřebu vody o polovinu a jimiž jsou vybaveny moderní toalety. Jen pro srovnání, zatímco starší WC potřebují na jedno spláchnutí asi 12 litrů vody, modernější verze potřebují o polovinu méně vody.

Při mydlení rukou, holení nebo čištění zubů vždy zavřete kohoutek. Snadno se vám bude manipulovat především s pákovou baterií. Pokud během čištění zubů necháte téct celou dobu vodu, proteče bez užitku asi 20 litrů.

Úspory vody v kuchyni

Na spotřebu vody bývá náročná kuchyně, kde připravujeme jídlo a umýváme nádobí. To byste nikdy neměli mýt přímo pod tekoucí vodou. Pokud nemáte myčku, která je přece jen úspornější, napusťte si jeden dřez teplou vodou se saponátem a vedle postavte lavor s čistou vodou, kde nádobí opláchnete.

Umýváním nádobí pod tekoucí vodou můžete spotřebovat v závislosti na množství špinavých hrnců, talířů, hrnečků a příborů i tolik vody, kolik se vejde do vany. Úsporným mytím nádobí snížíte spotřebu asi na 30 až 40 litrů. Bohužel se myčce těžko vyrovnáte, protože ty nejmodernější si na jeden cyklus vezmou jen kolem 10 litrů vody.

Když máte tu možnost, můžete zachytávat dešťovou vodu do sudů. Ta je vhodnější pro zalévání rostlin, ať už doma nebo na zahradě. Dešťovou vodu můžete použít i na hrubý úklid (třeba vytírání schodů apod.). Prodávají se také speciální filtry, které ji pomůžou zbavit nečistot, takže ji můžete bez starostí při úklidu používat.

Kolik vody ušetří úsporné spotřebiče?

Když se rozhodnete investovat do nové myčky nebo pračky, sledujte kromě spotřeby elektřiny a energetické třídy, také spotřebu vody.  Nejúspornější modely myček, které jsou aktuálně na trhu, si vyžádají jen 2 800 litrů za rok. Myčku byste měli zapínat vždy až v případě, že je zcela plná. Platí také, že myčky šířky 60 cm jsou provozně úspornější než myčky o velikosti 45 cm.

Důležitý je i úsporný provoz myčky. Využívat můžete například program odloženého mytí s časovačem, kdy lze nastavit dobu spuštění mycího programu, až půjde noční proud (a šetříte rovnou i elektřinu). Málo špinavé nádobí můžete mýt při teplotě jen kolem 45°C. Před tím, než dáte nádobí do myčky, odstraňte z něj zbytky jídla. Není však vždy nutné nádobí předmývat vodou.

To samé platí v případě praček, jejichž účinnost se stále zvyšuje. Úsporné pračky, které jsou v současné době na trhu, spotřebují asi 40 litrů na 5 kg prádla, zatímco spotřeba starých praček může být až 200 litrů při stejném objemu. Na jeden cyklus praní tak můžete s úspornou pračkou ušetřit až 160 l vody.

Jak šetříte doma vodu vy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti!

Benkova Rezidence

Technologické novinky a smart home: Zvyšování komfortu a bezpečnosti bydlení

V dnešní době se technologie stávají nedílnou součástí našich domovů. Chytrá domácí zařízení nejen zvyšují komfort, ale také přispívají k bezpečnosti a úsporám energie. Představíme vám nejnovější technologické vychytávky pro domácnost, jejich recenze a návody na instalaci. Od chytrých termostatů přes osvětlení až po bezpečnostní systémy – všechny tyto smart technologie mají potenciál proměnit váš domov v moderní a efektivní prostor.

Vlastní výroba dekorací a interiérového designu

Vlastní výroba dekorací je skvělým způsobem, jak vdechnout vašemu domovu osobitost a jedinečný styl. Nejenže můžete ušetřit peníze, ale také si vytvořit přesně to, co odpovídá vašemu vkusu a potřebám. Inspirujte se našimi nápady na tvorbu vlastních dekorací, obrazů, polštářů, závěsů a dalších designových prvků. Naučíme vás také, jak sladit různé styly a vytvořit harmonický interiér.

geosan development