V bytech je teď živěji než kdy jindy. Děti mají domácí výuku, rodiče pracují z domova, a tak je potřeba si přitopit. Pokud žijete v bytovém domě, který nemá vlastní kotelnu, ale zásobí vás například městská teplárna, bude vás zajímat, jak se vypočítávají částky za topení. Hodit se budou i tipy, jak si účet za teplo pohlídat, abyste neprotopili majlant.
Jakmile jen trochu přituhne, teplárny pouští do radiátorů teplo. Topná sezóna zpravidla začíná v půlce září a trvá podle počasí třeba i do poloviny května. Není divu, že účet za vytápění pak tvoří podstatnou část každého rodinného rozpočtu. Zatímco ale lidé, kteří topí vlastním plynovým kotlem nebo přímotopy, mají spotřebu víceméně pod kontrolou, u domácností žijících v bytových domech zásobovaných teplárnami, je výpočet kolikrát nepřehledný.
Teplo letos nezdraží
Účet za teplo ovlivňují aktuální ceny tepláren. Dobrou zprávou je, že cena tepla letos nešla závratně nahoru. „Ceny tepla vyrobeného ze zemního plynu se v příštím roce zvyšovat nebudou. V některých lokalitách dojde i ke snížení. U tepláren, které využívají více paliv, zůstanou ceny tepla většinou stejné. A u tepláren, které používají hlavně uhlí, se očekává zachování letošní ceny tepla nebo jen mírný růst nepřesahující míru inflace,“ konstatuje Tomáš Drápela, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR.
O ceně tepla z tepláren
- Celkové náklady za teplo ovlivňuje jednotková cena určená teplárnou a spotřebované množství teplo.
- Jednotkovou cenu tepla ovlivňuje cena používaného paliva (uhlí, zemní plyn…), cena povolenky na emise skleníkových plynů a poplatky za emise znečišťujících látek, mzdy a další provozní náklady a sazba DPH 10 %.
Dalším faktorem, který má vliv na to, kolik za teplo zaplatíte, je spotřeba. O té rozhoduje venkovní teplota, efektivita topného systému v domě i míra zateplení budovy a konečně i tepelná pohoda v bytě. Je přitom rozdíl mezi chladnějším přízemním bytem a bytem, jenž je umístěný zhruba uprostřed bytového domu. To by se mimo jiné mělo promítnout i do výpočtu nákladů na vytápění.
Jak se vypočítává spotřeba tepla
Spotřeba tepla je pak v bytovém domě rozúčtována na jednotlivé byty. Způsob výpočtu určuje vyhláška. „Ta mimo jiné reaguje na skutečnost, že někteří lidé v bytě netopí nebo topí velmi omezeně, aby ušetřili, takže o to více musí vytápět své byty jejich sousedé,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.
Náklady na vytápění se v případě centrálního zdroje tepla skládají ze dvou složek – základní a spotřební. Přesný poměr mezi nimi stanovuje společenství vlastníků jednotek či družstvo v zákonném rozmezí, kdy základní složka se podílí na celkových nákladech 30 % až 50 %. „Jiný způsob rozúčtování je možný, pokud v domě nejsou příslušné měřiče. Základní složka nevychází ze spotřeby a každému se počítá podle poměru velikosti plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové ploše domu. Kromě jiného pokrývá prostupy tepla pláštěm domu, tepelné ztráty vnitřního rozvodu a temperování společných prostor domu,“ dodává Eduarda Hekšová.
Spotřební složka vychází z tepla dodaného do bytu, jehož množství může uživatel bytu ovlivnit regulací teploty. Při jejím určení se ovšem zohledňuje i nevýhodná poloha bytu a další faktory ovlivňující spotřebu.
„Rohový byt sousedící s více venkovními stěnami má vyšší energetickou náročnost v porovnání se středovým bytem sousedícím s venkem pouze jednou stěnou. Byt orientovaný na jižní stranu se pak vyznačuje až o 10 % nižší energetickou náročností než stejně velký byt situovaný na sever,“ vyjmenovává Eduarda Hekšová některé faktory, které se berou v potaz pro výpočet spotřební složky.
Správné vytápění je důležité
Účet za teplo je možné ovlivnit i rozumným přístupem k vytápění. Místnosti by neměly být přetopené, zároveň by v nich ale nemělo být zbytečně chladno. Když není byt a v důsledku toho i celý dům dostatečně vytápěn, hrozí, že se objeví plísně či praskliny v omítce v místě spojů panelů.
Například samotné Teplárenské sdružení ČR doporučuje mít v obytné místnosti 21 °C, v koupelně v době použití 24 °C, v ložnici 19 °C, na chodbách a schodištích 15 až 18 °C podle využití a polohy. „Každý jeden stupeň navíc představuje navýšení nákladů na vytápění o 5 procent,“ dodává Tomáš Drápela.
Na druhou stranu nikdo nechce zbytečně protopit své finance. Vedle izolace celého domu může zabránit plýtvání teplem i sám uživatel bytu tím, že bude pravidelně odvzdušňovat topení nebo za něj umístí hliníkovou fólii, které vrací teplo do místnosti.
Zimě je pak třeba uzpůsobit i větrání. To by mělo být v době topné sezóny krátké a intenzivní. Vzduch vyměňte několikrát denně, větrejte třeba tři až pět minut, aby se vzduch vyměnil, ale stěny nestihly prochladnout, protože jejich vytopení by znamenalo nárůst spotřeby.
Nebojte se teplo reklamovat
Ve chvíli, kdy vám vyúčtování tepla přijde, měli byste mu porozumět a případné nejasnosti reklamovat. „Ať už odebíráte energie na vytápění přímo od dodavatele energií, nebo jste teplem zásobeni centrálně, máte právo na vysvětlení nejasností ve vyúčtování a na případnou reklamaci či vznesení námitek. Vlastníkovi bytu, členovi družstva či nájemci musí být umožněno pořízení kopií podkladů k vyúčtování. Námitky proti vyúčtování pak může podat ve lhůtě 30 dnů od jeho doručení, případně od doložení podkladů k vyúčtování,“ uzavírá Eduarda Hekšová.
Jak v bytě vytápíte vy? A hlídáte si náklady za teplo?