Nemovitost kupovaná v dražbě na první pohled působí coby laciná možnost jak snadno a rychle nabýt bydlení, mnohdy i kvalitního. Nic ovšem není zadarmo a existuje celá řada případů, kdy noví majitelé na nemovitosti v dražbě ještě prodělali, nebo si přidělali zbytečné starosti, protože tento způsob koupě poněkud podcenili. Na co si dát během koupě nemovitosti v dražbě pozor?
Nižší cena? Ne vždy!
Princip dražby snad ani není nutno přibližovat. Co je však důležité, zjistit si předem odhadní cenu nemovitosti, tedy reálnou cenu, kterou byste za nemovitost zaplatili, nebyla-li by prodávána prostřednictvím dražby. Dražby nemovitostí jsou totiž poměrně hodně sledované a veřejnost o nich ví především díky nejrůznějším oznámením, článkům na internetu nebo nabídkám v novinách. Může se proto stát, že zájemci o nemovitost během dražby cenu až nesmyslně navýší a její koupě by se vám pak v žádném případě nevyplatila.
Někdy je odhad ceny složitější zajistit, například z důvodu neochoty majitele nemovitosti, který odhadci nedovolí si nemovitost prohlédnou zevnitř, ze zahrady apod.
Odhadce by měl být nezávislý a především objektivní. Může se totiž samozřejmě stát, že znalec nemovitost podhodnotí nebo naopak ohodnotí neúměrně vysokou cenou.
Nekupujte zajíce v pytli!
Právě toto je častým kamenem úrazu při koupi nových bytů v dražbě, a sice fakt, že v době, kdy se nemovitost draží, nemáte vůbec možnost si ji prohlédnout. Obvykle ještě v době, než se nemovitost draží, probíhají prohlídky, ale ty jsou zcela jiného rázu, než například u nemovitostí, nabízených realitní kanceláří. Setkání s majitelem se mnohdy ani nekoná a když, tak k potenciálním zájemcům příliš ochoty nejeví. Navíc od doby, kdy si nemovitost prohlédnete, a kdy byla stanovena její odhadní cena, až do doby, kdy se koná dražba, může uběhnout až několik měsíců, během nichž mohla nemovitost prodělat řadu dost podstatných změn.
Čekání na převod nemovitosti
Po zakoupení nemovitosti v dražbě může nastat problém s průtahy, spojenými s převodem vlastnictví, a to především z důvodu nejrůznějších úředních náležitostí, které jsou s nemovitostí spojené, z nichž jmenujme například exekuční příkazy apod.
Problémy s majitelem
Přestože dražba probíhá v souladu se zákony, vlastník nemovitosti ji nepovažuje za nic dobrovolného a tudíž mnohdy působí novému majiteli problémy, například během vystěhování. Komplikace může předchozí vlastník působit také tím, že nemovitost záměrně ničí a jako bonus vám v ní nechá nepotřebné věci a nepořádek.
Pozor na falešné kupce!
Falešnými kupci v tomto případě myslíme ty, kteří během dražby schválně navyšují cenu nemovitosti aniž by o ní měli zájem. Jejich zájmem je donutit vás zaplatit výpalné za to, že cenu schválně nebudou navyšovat. Možná u vás tato představa vyvolá úsměv, ale věřte, že i k takovým případům občas dochází.
Nespornou výhodou nemovitosti, zakoupené v dražbě, je bezesporu nízká cena, byť ne ve všech případech. Pokud se draží nemovitost v žádané lokalitě, čekejte větší účast a vyšší zájem. Opačně tomu obvykle bývá u rekreačních chat nebo chalup.