Terasu nebo venkovní posezení už dávno netvoří jen obyčejná křesílka, lavičky či vyřazené židle. I venkovní nábytek má styl, i venku toužíme po pohodlí. Vedle designového nábytku si léto můžete zkrášlit přehozy a polštářky a zútulnit pomocí travních nebo venkovních koberců. Jak je vybrat? A na co si dát pozor?
Začněme u venkovních koberců, které se hodí na terasu nebo na balkon. Hitem jsou už několik let. Povětšinou jde o kusové koberce, které si snadno rozprostřete tam, kde potřebujete. Od běžných koberečků do obýváku nebo pracovny jsou téměř k nerozeznání, přesto jsou jiné – zvládnou totiž pobyt venku.
Odolné kusové koberečky
Zásadní rozdíl mezi venkovním a interiérovým kobercem je v materiálu a v odolnosti. „Koberce, které použijete v exteriéru musí být UV stabilní. To znamená, že se na přímém slunci nevyšisují a neztratí svou barevnost,“ vysvětluje Tomáš Opatrný, který prodává venkovní i interiérové koberce. Proto se pro výrobu koberců určených na terasu nebo balkon používají hlavně umělé materiály, které odolávají nejen slunci, ale také vodě.
I to je důvod, proč jsou nenáročné na údržbu. Představte si situaci, že po odpoledním dýchánku s dorty a drinky, kterého se účastnily i malé děti, zbydou všude drobky a koberec se zdá upatlaný. Podle Opatrného stačí vzít vodu nebo mýdlový roztok a rýžové koště. „Za chvíli je koberec zase jako nový,“ dodává. Co naopak nedoporučuje jsou různé chemické přípravky, které by mohly vytvořit fleky nebo změnit barvu koberce.
Kusové koberce na terasu nebo balkon můžete vybírat z mnoha velikostí, tvarů i vzorů. Prodávají se obdélníky, kruhy nebo čtverce. K dostání jsou koberce jednobarevné i strakaté. Záleží jen na vás, jestli dáte přednost kytičkám, puntíkům, pruhům nebo 3D efektu. Aby koberec na povrchu neklouzal, vložte pod něho mřížkovanou podložku. To platí hlavně ve chvíli, kdy ho chcete roztáhnout u bazénu, kde se počítá s vodou.
Umělé trávníky k bazénům
U bazénů jsou oblíbené i travní koberce neboli umělé trávníky. Ty se většinou prodávají v rolích o šířce 2 až 4 metry a můžete si z nich nechat nařezat požadovaný tvar. Pokládka je pak velmi jednoduchá a zvládne ji téměř každý. Údržba je podobně snadná jako u exteriérových koberečků. Navíc umělé trávníky skvěle imitují ty skutečné, jen je nemusíte sekat, mulčovat a v parném létě se obejdou bez vody a zůstanou stále zelené.
Travní koberce nebo rohože jsou proto pořád oblíbenější. Další předností umělých trávníků je i jejich široké uplatnění. „Používají se hlavně tam, kde nelze použít živý trávník. Výhodou je, že umělé travní koberce nemění vzhled, jsou zelené v létě i v zimě, odpadá nutnost zalévání i pravidelné sekání, odolávají vlivům slunce, deště a sněhu,“ říká expert na koberce Marek Černý s tím, že umělé koberce zútulní balkony, terasy, lodžie, okolí bazénů nebo třeba předzahrádky. Umělé koberce si pořizují také majitelé chat nebo chalup, kteří nemají čas pravidelně trávník kropit nebo sekat.
Podobně jako u kusových exteriérových koberců je i výběr umělých trávníků velký. Liší se svojí kvalitou, kterou poznáte už na první pohled. Některé mají krátká vlákna a skutečně se podobají spíše kobercům, zatímco jiné věrně imitují trávníky – dokonce mezi zelenými stébly sem tam zahlédnete žluté, což dojem opravdovosti ještě zvyšuje. Kvalita pak rozhoduje nejen o estetické stránce, ale také o odolnosti koberce.
Rozhoduje povrch
Před tím, než začnete výběr koberce řešit, měli byste se podívat, na jaký povrch se ho chystáte natáhnout. „V první řadě promyslete, na jakém povrchu bude travní koberec ležet. Pokud půjde o tvrdý podklad, jako je dlažba nebo beton, doporučuju travní koberec s nopy, jež jsou zespodu povrchu. Voda kobercem pohodlně proteče a odteče,“ vysvětluje Tomáš Linhart z e-shopu Můjkoberec.cz. Dodává, že pokud je povrch naopak měkčí, jako je zemina, může být koberec i bez nopů. Všechny umělé trávníky jsou totiž propustné, takže voda jimi proteče a vsákne se do země.
Také travní koberce by měly odolávat slunečním paprskům. Proto sáhněte po výrobcích opatřených UV ochranou, aby je slunce nevyšisovalo nebo se vlákna neroztavila a neslepila. UV ochrana pochopitelně zvyšuje cenu a podle Marka Černého platí, že čím jsou dražší, tím lépe odolávají povětrnostním vlivům. Ani horké letní dny by tak neměly koberci ublížit, například poškodit jeho vlákna nebo změnit barvu.
Umělé trávníky by měly zvládnout také zimu, tedy déšť, sníh a mráz. I tak je podle odborníků lepší travní koberec stočit do role a schovat. Pokud se vám do takové aktivity nechce, u kvalitních koberců byste neměli mít obavy. „Jediné, na co by si lidé měli dát pozor, je tvorba louží, které by následně v koberci zamrzly, protože led se rozpíná a mohl by změnit tvar nebo vzhled koberce,“ doplňuje Tomáš Linhart.
Odolné travní koberce
A jak dlouho se budete moct s umělým trávníkem těšit? Jak oba odborníci přiznávají, levnější koberce je třeba vyměnit zhruba po pěti letech, dražší a kvalitnější varianty vydrží mnohem déle. Mají totiž vyšší odolnost. „Občas na nich můžete třeba zaparkovat auto, zátěž by měly zvládnout,“ uvádí Marek Černý. Kromě toho jsou umělé trávníky téměř bezúdržbové. Na úklid potřebujete hlavně smeták nebo běžný vysavač. Vyčistit je můžete i proudem vody z hadice.
Travní koberce a rohože jsou celkově velice vděčné, protože toho hodně vydrží a všechny typy lze použít venku. Travní rohožky a umělé koberce jsou k dostání v řadě provedení – od produktů se vzhledem tradičních koberců až po trávníky působí skutečně realisticky. „I když si sundáte boty a projdete se po nich, jsou velmi příjemné na dotek. Proto jsou tolik oblíbené například u bazénů,“ uzavírá Tomáš Linhart.