Jedni tvrdí, že koberec je nemoderní přežitek, který už dávno nahradily modernější možnosti podlahovin. Druzí si naopak svou domácnost bez koberců nedokáží představit, protože místnost zútulňují a zateplují. Zlatý střed se nebrání kobercům coby doplňkům interiéru. Jak se vlastně věc má? Je koberec stále ještě vhodný do interiéru nebo jsou mnohem praktičtější plovoucí podlahy?
I přes všechny názory odpůrců koberců je fakt, že koberec může působit komfortně, prakticky i hygienicky. Vždy ale záleží na správném výběru a užití.
Kusový koberec nebo metráž?
- Kusové koberce se prodávají v nejrůznějších tvarech, např. obdélník, čtverec, kruh. Kupují se zejména proto, aby místnost zútulnily a oživily. V současné době jsou moderní zejména kusové koberce s vysokým vlasem.
- Metrážové koberce slouží pro pokládku v celé místnosti a dají se koupit nejčastěji v šířkách 2 – 5 metrů, v nejrůznějším zpracování.
Kam se koberec (ne)hodí?
Možná je to k nevíře, ale koberec se hodí prakticky do všech místností, ovšem je třeba brát zřetel na jeho druh, nikoli na estetický dojem. O čem je třeba informovat se především?
- údržbě koberce
- odolnosti koberce
- možnosti kombinace společně s podlahovým vytápěním
Nejideálnějšími místnostmi pro umístění koberce jsou ložnice, obývací pokoje, dětské pokoje a předsíně. Tam, kde bude koberec hodně namáhaný a využívaný, je dobré zvolit zátěžový koberec.
Koberec do obývacího pokoje
Pokud chcete v obývacím pokoji jen zútulnit prostředí a jste navíc spokojeni se současnou podlahovinou, můžete ji doplnit jen kusovými koberci, které se často umísťují pod sedačku nebo konferenční stolek. Metrážový koberec zútulní celou místnost a lze skvěle sladit s nábytkem, závěsy i doplňky.
Koberec do dětského pokoje
Koberec se do dětského pokoje ideálně hodí zejména proto, že neklouže a je příjemně měkký a teplý v případech, kdy si dítě hraje na zemi. Je také mnohem bezpečnější v případě upadnutí, než třeba plovoucí podlaha. Kromě toho je výběr dětských koberců víc jak pestrý!
Koberec do ložnice
Do ložnice se hodí i koberce s vyšším vlasem, který je jemný a není na něj kladen požadavek vysoké odolnosti. Ložnice totiž není místnost tolik využívaná a koberec v ní navíc podtrhne intimitu.
Koberec do předsíně a chodby
Při výběru koberce do chodby berme v potaz to, že se jedná o nejvíc používanou místnost v bytě, a proto je nejideálnější zátěžový koberec nebo též běhoun, který je odolný a dokáže obstát i při zvýšeném provozu.
Koupě a pokládka koberce
V současné době se dají koberce u specializovaných prodejců koupit nejen ve velkých městech, ale i v těch menších, a to dokonce ve srovnatelné míře výběru. Ceny jsou přitom stejně rozmanité jako jednotlivé druhy koberců.
Pokládka koberce je rozhodně činnost, kterou zvládne každý, ovšem je třeba znát postup a mít po ruce základní potřeby, jako nůžky, ostrý nůž a metr.
Ze všeho nejdřív je důležité připravit si povrch, na který budeme koberec pokládat, tzn. vytřít, odmastit, vyrovnat, vysát nečistoty.
Následně je dobré koberec rozmotat a položit tak, aby u každé stěny přesahoval cca o 10 cm. Koberec by se měl nechat uležet nejlépe několik hodin (ideálně přes noc), aby se s ním pak lépe pracovalo.
Poté následuje oříznutí koberce. Záleží na vás, zda ho oříznete nejdřív nahrubo a pak načisto, nebo zda si troufnete rovnou oříznout ho načisto. Při ořezu načisto by měla hrana koberce lícovat s hranou místnosti, v případě, že budete kolem obvodu pokoje instalovat ještě kobercovou lištu. V případě, že ji užívat nehodláte, je dobré nechat koberec přesahovat několik málo centimetrů přes hranu pokoje.