Vchodové dveře do bytu o vás můžou hodně prozradit. Třeba to, že dbáte o bezpečnost svého majetku. Nebo že vám není lhostejné, jak venkovní dveře na nově příchozí působí. Ruku na srdce, sami byste také za oprýskanými dveřmi z minulého režimu neočekávali skvostný a moderní interiér.
Vchodové dveře jsou prostě vaší vizitkou. Kromě toho představují (nebo by alespoň měly) překážku – jasně vymezují prostor, který je váš a do něhož nezvané návštěvníky nepustíte. Protože jsou aktuálně na trhu různé typy vchodových dveří do bytu, připravili jsme pro vás přehledného průvodce, který vám pomůže vybrat ty nejlepší!
Z čeho vchodové dveře?
Když si projdete nabídky různých firem produkujících vstupní dveře do bytu, zjistíte, že se vyrábí nejčastěji ze tří materiálů: z tradičního dřeva, oblíbeného plastu a moderního hliníku. Každý materiál má pochopitelně své výhody a nevýhody.
- Dřevěné vchodové dveře – dřevo je tradičním materiálem. Výhodou je, že jde o přírodní materiál, který velmi pěkně vypadá. Působí útulným dojmem. Masivní dřevěné dveře velmi pěkně vypadají. Nevýhodou je údržba (po čase bude třeba dveře opět ošetřit) i vyšší cena. Zručný truhlář vám může vyhotovit dřevěné dveře na míru podle vašich představ, které budou korespondovat i s okolním prostředím.
- Plastové vchodové dveře – v současné době patří k nejoblíbenějším. Lákavá může být přitom hlavně jejich cena. Dejte si ale pozor, od jakého výrobce plastové dveře kupujete. Zajímejte se o materiál profilu dveřního rámu i křídla, stejně jako o pevnost a metodu spojení vnitřních ocelových výztuh. Důležitý je také profil dveří, resp. jejich výplň. Dodejme ještě, že plastové dveře se vyrábí v celé řadě dekorů a jsou snadné na údržbu. K nevýhodám patří zejména teplená roztažnost (záleží ale na konkrétním výrobku).
- Hliníkové vchodové dveře – také dveře z tohoto materiálu se čím dál častěji objevují u vstupu do našich domovů. Jistou nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady. Na druhou stranu, hliníkové dveře se vyznačují dlouhou životností, jsou odolné, poskytují vysokou bezpečnost a v neposlední řadě i hezky vypadají.
Funkce vstupních dveří
Je jasná. Vchodové dveře oddělují váš soukromý prostor od vnějšího světa. Při výběru vstupních dveří bychom si ale měli ujasnit, co dalšího od nich očekáváme. Jiné požadavky na vchodové dveře budou mít majitelé rodinných domků (dveře by měly být odolné vůči povětrnostním vlivům), jiné pak rodiny žijící v bytě (tyto dveře nejsou přímo v kontaktu s venkovním prostředím).
Stále častěji se přitom při výběru vchodových dveří akcentuje bezpečnost. Není proto od věci při výměně vchodových dveří zvážit možnost bezpečnostních prvků. Jedná se například o stále oblíbenější hřib proti vysazení, bezpečnostní kování, dva nezávislé zámky, bezpečnostní zárubně nebo elektro zámek. Vstupní dveře si můžete nechat pochopitelně vybavit i různými doplňky, jako je například „kukátko“ oblíbené především u vstupních dveří do bytů.
Rozměr a tvar vchodových dveří
Když už jste si ujasnili materiál, barvu a funkce vstupních dveří do vašeho bytu, vezměte metr a řádně ty stávající přeměřte. To proto, abyste v horečném nakupování nepořídili dveře, které svými rozměry nebudou do dveřního otvoru pasovat. Ke klasickým rozměrům vstupních dveří patří šířka 80 a 90 cm. Můžete se setkat ale i se šíří 70 cm. Zvažte přitom, zda pořídíte jen nové dveře, nebo zároveň vyměníte i zárubně – celkový dojem bude pochopitelně estetičtější.
Cena vstupních dveří
Je jasné, že peníze budou hrát při výběru vchodových dveří důležitou roli. „Akční nabídka“ by ale neměla převážit nad výše uvedenými kritérii. Znáte přece rčení „nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci“. Zejména u vchodových dveří, které budou v přímém kontaktu s venkovním prostředím, dbejte na kvalitu. Vyhnete se situaci, kdy se vám levný plast po první zimě zkroutí a poničí.
Jak probíhá montáž nových dveří?
Odborníci upozorňují na to, že pokud se už pustíte do výměny vstupních dveří u bytu, je vhodné vyměnit také zárubně. Tyto práce už patří ke složitějším, proto raději pryč s kutilstvím a nechte si pro tentokrát vše provést odbornou firmou. Protože se ale při výměně zárubní řemeslníci nevyhnou hluku ani prachu, upozorněte raději vaše sousedy. Práci sobě i fachmanům usnadníte, pokud zohledníte jejich instrukce a místo jim dobře připravíte (např. odklizení nábytku z chodby apod.).
Už jste měnili vstupní dveře? Jaký materiál jste zvolili?