Když se rozhodnete pro novostavbu, ve většině případů ji budete kupovat ještě ve fázi projektu, případně jako hrubou stavbu. Pořízení bytu ve fázi plánování výstavby může být výhodné, ale nese s sebou i rizika, na něž se dnes podíváme. Prozradíme vám také, na co si dát pozor, když byt v novostavbě vybíráte.
Představit si byt v nepostaveném domě může být těžké. Pomoci by vám ale měly dokumenty, že by vám měl developer předložit. Vyžádejte si plány, dispozice bytu a také vizualizace, které jsou dnes velmi dokonalé a přesné, takže vám mohou pomoci udělat si detailní představu o tom, jak bude byt ve výsledku vypadat a zda je realizovaná novostavba tím pravým řešením pro vás.
Byt v novostavbě před a po výstavbě
Novostavbu můžete zakoupit v několika fázích, to už jsme řekli. Může to být před zahájením výstavby, v jejím průběhu a po dostavění. Všechny tři možnosti mají své výhody a nevýhody. U každé fáze je třeba dávat si pozor na něco jiného.
Ve chvíli, kdy kupujete byt před zahájením výstavby je velikou výhodou, že můžete požadovat klientské změny a ovlivnit tak výslednou podobnu bytu. Developer vás k tomu pravděpodobně i vyzve – budete si moct zvolit například obklady do kuchyně nebo dlaždice do předsíně, mluvit do dekoru dveří i podlahy.
Výhodou nákupu bytu ještě před výstavbou je, že ty lepší jednotky budou ještě pořád volné. Jako jinde platí, že po nejlepších kusech je velká poptávka. Takže například byty s pěkným výhledem nebo balkonem orientovaným na jih budou pryč mezi prvními. Dalším bonusem, zvlášť v době rostoucích cen nemovitostí, je že ve fázi výstavby se byty prodávají za příznivější cenu. Když budete kupovat byt v žádané lokalitě jako poslední, může jeho cena pořádně narůst. Samozřejmě, koupě ještě nepostaveného bytu má i své nevýhody, protože výstavba se může protáhnout, a tak se nemusíte stěhovat v termínu, který původně developer sliboval.
Když nakupujete byt, jenž je ve výstavbě nebo dokonce hotový, můžete si udělat jasnější představu ohledně jeho dispozic, velikosti nebo orientace. Po bytu se můžete projít, zkusit si představit, kde byste postavili sedačku nebo jak velká bude ve skutečnosti vaše kuchyně. Nevýhodou je to, že developer už nemusí být svolný ke klientským změnám, že na vás zbydou méně atraktivní byty a že si za ně můžete připlatit více, než kdybyste kupovali ve fázi projektu.
Ať už budete nový byt kupovat v jakékoli fázi, je nutné zaměřit se na několik parametrů, abyste pořídili dobře.
Jak koupit nový byt
Investice do nového bytu se pohybuje v řádech milionů korun. Ztráty tak mohou být obrovské, pro mnoho lidí i likvidační. Hledání bytu je také velká časová investice.
Jestliže vás některý z developerských projektů zaujme, prověřte si především společnost, která výstavbu bude realizovat. Pročtěte si její webové stránky, zjistěte si reference, zajděte se podívat na již vystavěné projekty nebo zkuste navštívit ukázkový byt, pokud je taková možnost. A především, přemýšlejte, jaké jsou vaše představy a potřeby, které se bydlení dotýkají. Někdy si lidé vyberou nový byt špatně jen proto, že si nesprávně definují své potřeby. Zamyslete se proto nad dispozicí bytu, lokalitou, orientací, velikostí. Co vám vyhovuje nyní, může být nedostatečné, když se vám narodí děti.
Trendem v bydlení je nyní propojení obytného prostoru. Mezi rodinami jsou žádané hlavně byty 3+kk nebo 4+kk. Prostory ale někdy bývají malé, některé místnosti mohou mít například jen kolem 10 metrů čtverečních. Proto pokud je byt teprve před realizací, neváhejte vyjít například na hřiště s metrem a křídou a velikost místností si pro lepší představu nakreslit.
Zamyslete se také nad patrem a orientací bytu. Je pravda, že za výhledy se platí. Takže dražší budou byty orientované do zeleně než do rušné komunikace. Ovšem byt na jižní stranu může být nesnesitelný v létě, pokud nebude vybavený klimatizací. Rozmyslete si také, zda budete využívat balkon k posezení nebo k pěstování bylinek, případně zda je pro vás balkon zbytečný luxus.
Doprava a parkování jsou dalším rozhodujícím momentem. Většina developerských projektů už dnes ale na parkování myslí. Staví se podzemní garáže. Zjistěte si, jestli je parkování v ceně bytu, nebo zda si budete muset připlatit.
Občanská vybavenost je dalším klíčovým bodem, zvlášť pokud stavba vzniká na zelené louce. Možná nyní trávíte většinu dne mimo byt a domů chodíte hlavně spát, ale to se může s narozením potomků změnit. Potom uvítáte, když blízko domu bude park nebo hřiště. Stejně tak jako další občanská vybavenost – supermarket, škola, školka, pošta, lékař nebo lékárna.
Sledujte stavbu, čtěte smlouvu
Vždy platí, že byste si smlouvy a dokumenty, které budete při nákupu bytu podepisovat, měli řádně přečíst. A hlavně – všemu rozumět. Zajímejte se o to, kdy bude byt dostavěn, zda vám termín nastěhování bude developer garantovat, jak je to s pozemkem, na němž má dům stát – patří už developerské společnosti? Budou se převádět pod společenství vlastníků bytových jednotek? Komu budou po dokončení stavby patřit?
Měli byste vědět, jak to bude s případnou reklamací bytu, pokud na něm najdete závady. I to se může stát. Vybírejte si proto zavedené developerské firmy, které na trhu působí dlouhodobě. Bohužel vznikají i krátkodobé společnosti založené jen za účelem jednoho projektu. Po jeho dokončení skončí a vy nemáte kde reklamovat. Ještě před podpisem rezervační smlouvy si možnosti reklamace a povinnosti odstranění chyb zjistěte v obchodních podmínkách.
Průběžně nahlížejte do katastru. Zjistěte si například, zda je prostor, který je inzerovaný jako byt, opravdu zkolaudovaný jako byt! Někdy se může jednat například o ateliér nebo tzv. ubytovací jednotku, a to z toho důvodu, že vedle vede příliš rušná ulice a byt by tak nesplňoval požadavky na hlukové limity.
Nestyďte se pozvat si k prohlídce hotového bytu odborníky. Smlouvy konzultujte s právníkem. Nejde o stovky korun, ale o milionové částky.