Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Žádný velký propad. Hypotéky se zatím drží. Co bude dál?

V nejisté době, kterou právě teď zažíváme, lidé většinou otálejí s investicemi. Bylo by logické, aby žádosti o hypotéky i samotné hypoteční úvěry zažily propad. To se ale (zatím) nestalo. Banky hlásí stále slušný zájem o úvěry na bydlení. Prodej nemovitostí sice zpomalil, ale nezastavil se. Byty zlevňovaly jen v některých lokalitách. A úrokové sazby lehce poklesly. Co se na trhu s hypotékami bude dít dál?

Koncem dubna bylo zřejmé, že pandemie koronaviru zatím hypoteční trh neparalyzovala. Z bank a ze spořitelen zaznívaly hlasy, že žádný významný pokles v žádostech o úvěry na bydlení nesledují. Objemy poskytnutých hypoték někde dokonce rostly.

Hypotéky nahoru dolů

U většiny bank také narostly průměrné úrokové sazby hypoték, které sleduje Fincentrum Hypoindexu. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů kontinuálně roste už od ledna roku 2020. A to přesto, že Česká národní banka v březnu dvakrát snížila základní úrokovou sazbu ze 2,25 procent na jedno procento. V březnu ovšem růst úrokových sazeb oproti únoru zpomalil a průměrná úroková sazba hypoték vzrostla na 2,44 procent.

Zastavila se rovněž průměrná výše poskytnutého hypotečního úvěru, tento ukazatel dokonce i lehce poklesl. Průměrná výše poskytovaných hypoték je nyní něco přes 2,5 milionu korun a ve srovnání s únorem letošního roku klesla o téměř 71 tisíc korun. Rizika jsou totiž nyní pro banky příliš velká (nikdo neví, jak vysoká bude nezaměstnanost), a tak snižují limity LTV a půjčují lidem méně peněz v poměru k zástavní hodnotě nemovitostí.

Zpomalení hypoték je patrné

Ačkoli banky zatím nepozorují výrazný propad žádostí o hypotéky, přece jen je zpomalení patrné. „V dubnu jsme lidem půjčili necelých půl miliardy korun. Je to lepší výsledek než například v lednu letošního roku. Mírný pokles ale pozorujeme. Našemu úvěrovému portfoliu dominují spíše menší úvěry na rekonstrukce a modernizace domů a bytů. Tyto úvěry klienti využívají nejvíce na rekonstrukce koupelen a kuchyní a jejich výše je nejčastěji kolem 250 tisíc korun. Odhadujeme, že tento typ úvěrů budou lidé dál využívat,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

O propadu hovoří Radek Vachulka, manažer hypoték v České spořitelně. Podle něho v březnu zájem o nové hypotéky pokles v meziročním srovnání zhruba o polovinu. „Těžko předvídat dopad krize, která stále trvá a není jasné, kdy skončí a jaké budou její celkové dopady. Dílčím vodítkem mohou být v tuto chvíli počty žádostí o odklady splátek, které se v případě České spořitelny týkají zhruba 9 procent našich retailových klientů, kteří mají buď spotřebitelský nebo hypoteční úvěr,“ uvádí.

Zmírnění doporučení ČNB

Zájmu o hypotéky podle Radka Vachulky pomohlo částečné zmírnění doporučení České národní banky z počátku dubna. „Díky němu nejsme čtvrtletními limity vázáni tak jako doposud. Nicméně nečekejme nějaká zásadní rozvolnění parametrů v době, kdy neznáme dopady koronavirové krize na ekonomiku domácností a kdy z druhé strany probíhají masivní odklady splátek až na 6 měsíců. Myslím, že velmi dobrý obrázek, jak na tom české domácnosti jsou, budeme mít ve chvíli, kdy skončí ochranná doba, tedy po 31. říjnu 2020,“ dodává.

Česká národní banka uvolnila v reakci na současný stav limity úvěrových ukazatelů pro nové hypotéky, a to s platností od prvního dubna 2020. Zvýšila limit ukazatele LTV z původních 80 na 90 procent. A přispěchala také se snížením sazeb. To podle ředitele divize úvěrových produktů mBank, Martina Podoláka, pomohlo zvýšit zájem lidí o úvěry.

„Úrokovou sazbu u úvěrů s pětiletou fixací do 80 % LTV jsme snížili o půl procentního bodu, a to na 1,94 procenta. Celkově může očekávat, že zpomalení prodeje hypotečních úvěrů ještě nějakou dobu potrvá. Zejména nejistota v příjmech u některých sektorů, zpomalení produkce nových nemovitostí a restriktivní opatření ze strany bank, které očekávají problémy v ekonomice, způsobují, že můžeme spíše očekávat zpomalující trend v poskytování hypoteční úvěrů. Vše ovšem záleží na vývoji situace a době, ve které se podaří ekonomiku restartovat,“ konstatuje Martin Podolák.

Vedou tradiční produkty

Lenka Molnárová pak předpokládá, že lidé se v době nejistoty budou obracet na produkty, které jsou tradiční a bez rizika. „Takovým produktem je třeba stavební spoření, kde klient může kromě úročení získat i státní podporu až 2 tisíce korun ročně. Některé banky už začaly snižovat úročení na spořicích účtech, ale stavební spoření zůstává stále atraktivní,“ uzavírá.

Jak dění na bankovním trhu vnímáte vy? Žádáte o hypotéku, nebo vyčkáváte?

 

Benkova Rezidence

Technologické novinky a smart home: Zvyšování komfortu a bezpečnosti bydlení

V dnešní době se technologie stávají nedílnou součástí našich domovů. Chytrá domácí zařízení nejen zvyšují komfort, ale také přispívají k bezpečnosti a úsporám energie. Představíme vám nejnovější technologické vychytávky pro domácnost, jejich recenze a návody na instalaci. Od chytrých termostatů přes osvětlení až po bezpečnostní systémy – všechny tyto smart technologie mají potenciál proměnit váš domov v moderní a efektivní prostor.

Vlastní výroba dekorací a interiérového designu

Vlastní výroba dekorací je skvělým způsobem, jak vdechnout vašemu domovu osobitost a jedinečný styl. Nejenže můžete ušetřit peníze, ale také si vytvořit přesně to, co odpovídá vašemu vkusu a potřebám. Inspirujte se našimi nápady na tvorbu vlastních dekorací, obrazů, polštářů, závěsů a dalších designových prvků. Naučíme vás také, jak sladit různé styly a vytvořit harmonický interiér.

geosan development