Poptávka po nemovitostech byla vysoká již loni a stoupající křivky prodeje zaznamenáváme i letos. Z období finanční krize se díky tomu poměrně rychle vzpamatovávají především větší města, kde je poptávka po nemovitostech o něco vyšší ve srovnání s menšími městy, kde se trh s realitami rozhýbával pomalejším tempem. Menší poptávku můžeme zaznamenat například na severní nebo střední Moravě.
Regiony, ve kterých je poptávka po nemovitostech nižší, souvisí často s nezaměstnaností. Příkladem je i Přerovsko, u kterého se situace na realitním trhu zlepšuje jen pozvolna. Práceschopní velmi často odchází za prací do větších měst, ale i přesto se zde v letošním roce obchodům daří mnohem lépe než v minulých letech a počet prodaných bytů v roce 2015 vzrostl. Ceny bytů na Přerovsku se oproti loňskému roku navýšily přibližně o 100 000 korun. Ještě v srpnu 2015 bylo možné zde pořídit byt za průměrnou cenu nižší jak jeden milion korun.
Obdobně se vyvíjí situace také v Prostějově a okolí, kde ještě v roce 2014 byl trh s realitami poměrně špatný. Prodejů nemovitostí zde proběhlo opravdu jen málo a ceny byly tlačeny dolů. Jistý přelom jsme mohli pozorovat z kraje tohoto roku, kdy začala stoupat poptávka po nemovitostech na Prostějovsku, a to jak po bytech, tak po rodinných domech. Během roku 2015 už se dokonce realizoval prodej nemovitostí, které byly v nabídce řadu let. Aktuální situace je taková, že se ceny bytů a domů v tomto kraji navýšily a o nemovitosti je stále velký zájem. Poptávka je v současné době vyšší nežli nabídka.
Zájem o nemovitosti vzrostl také na Olomoucku. Zvýšily se ceny nemovitostí a realitní trh dosáhl poměrně velkého oživení. Zvyšující se poptávka po nemovitostech je jistě ovlivněna také nízkými úrokovými sazbami hypoték. Během prvního pololetí roku 2015 byly koupě nemovitostí financovány:
- z 67% pomocí hypoték kombinovaných s úvěry ze stavebního spoření
- z 24% pomocí hypoték kombinovaných s vlastními zdroji
- z 9% z vlastních zdrojů
Očekává se, že na vysokou poptávku po nemovitostech budou reagovat jejich ceny, a to přirozeně navýšením. Pokud se chystáte pořídit si vlastní bydlení, není pro vás tato zpráva příliš příznivá. Faktem ale je, že se realitní trh osvobozuje z krize, zvláště pak na zmíněné severní a střední Moravě.
Poptávka po bytech roste především v Praze
Během třetího čtvrtletí roku 2015 se v našem hlavním městě prodalo 1 700 nových bytů, což je ve srovnání s předchozím rokem o 24% více. S přibývající poptávkou po bytech však klesá jejich počet k prodeji. V závěru prvního pololetí jich bylo k dispozici kolem 7 tisíc, kdežto v současné době jich je pouze 6 400. V závislosti na dosavadním vývoji se očekává, že v letošním roce bude v Praze prodáno celkem 7 tisíc nových bytů.
Nárůst průměrné ceny bytů
Ve srovnání s předchozím čtvrtletím byl zaznamenán nárůst cen bytů o 4,7%. V Praze je průměrná cena bytu 3 838 296 korun a stále roste.
Za jakou cenu se letos prodávaly pražské byty?
- 48% bytů mělo cenové rozpětí 45 – 60 tisíc korun/metr čtvereční
- 40% bytů bylo dražších než 60 tisíc korun/metr čtvereční
- 12% bytů mělo cenu do 45 tisíc korun/metr čtvereční
Nejvíce prodaných nových bytů bylo v Praze 10 (celkem 29,7%). Následuje Praha 9 a Praha 5. Dispozičně je největší zájem o byty 2+kk (celkem 37%) a 3+kk (26%).
Z regionů si prvenství drží Brno
V Brně se během 3. čtvrtletí prodalo o 3% víc bytů než v loňském roce a celkově je zájem o nemovitosti v regionech udržován především právě díky Brnu. Realitní trh v Brně vzrostl celkově o 19% v případě, že do těchto údajů započítáme i prodeje, které byly realizovány letos.
V Brně je v současné době k dispozici bezmála 1 200 bytů, u nichž průměrná cena dosahuje přibližně 55 000 korun za metr čtvereční (s DPH). I přesto, že v ostatních regionech byl zaznamenán pokles, díky Jihomoravskému kraji a především Brnu došlo k celkovému nárůstu nabídky.
Poptávka po nových bytech v České republice stále roste a drží ji převážně Praha a Brno.