Práce z domova dnes není ničím výjimečným. Ať už podnikáte nebo vám zaměstnavatel umožňuje čas od času pracovat z domova, brzy zjistíte, že gauč není tak pohodlný, jak se zdál. Při práci se potřebujete soustředit a brát ohledy na svá záda. Dřív nebo později tak začnete toužit po své pracovně nebo alespoň pracovním koutě. Jak si zařídit pracovnu, kde vás práce bude bavit?
Místo pro nerušenou práci
Jak bude vaše pracovna vypadat? V třípokojovém bytě si pravděpodobně jen těžko utrnete celý pokoj pro sebe. Místo samostatných pracoven se proto osvědčily pracovní kouty, které vznikají, kde to jde: v kuchyni, v obýváku, v ložnici, přepažením velké předsíně.
Když vybíráte své místo pro pracovní kout, měli byste zohlednit několik věcí. Na práci potřebujete klid. Je proto obývák, kde rodina tráví nejvíc času, skutečně dobrým řešením? Jestli pracujete v době, kdy jsou ostatní členové rodiny ve škole nebo v práci, pravděpodobně vás nikdo rušit nebude. Jiná je ale situace, kdy pracujete večer – při puštěné televizi bude vaše soustředění poněkud na štíru.
Myslet byste měli i na dostatek světla – v tmavém koutě předsíně se nemusíte dlouhodobě cítit dobře. Umělé osvětlení sice leccos zachrání, ale nad přirozené sluneční záření, které je příjemnější našim očím, není.
Možná vám nezbude nic jiného, než hledat kompromis. Pokud je jedinou možností umístění pracovní desky v ložnici, zkuste alespoň využít paraván nebo jinou zástěnu. Nikdo z nás nerad usíná a probouzí se s pohledem na práci.
Stůl, klíčová část domácí pracovny
Výběr pracovního stolu je třeba podřídit velikosti vaší nové pracovny, resp. pracovního koutu. Doma se většinou obejdete bez masivního technického vybavení, jako je velká tiskárna nebo haldy papírů. Jestli pracujete jen s notebookem, nemusíte investovat do rozměrného stolu určeného pro PC soustavy. I když občas něco skenujete nebo tisknete, můžete si vystačit s malým zařízením. Na šanony vám může postačit malá polička nebo kontejner, kterým umístíte pod stůl.
Rozhodně byste měli zvážit, jak vysoký pracovní stůl bude – standardní je výška 70 centimetrů. Optimální jsou stoly, které si můžete upravit pro svoji výšku. Omezujete tak případné problémy se zády. Hitem poslední doby jsou polohovatelné stoly, které umožňují jak práci vsedě, tak práci ve stoje. Odborníci doporučují sezení a stání při práci střídat. Zvažte proto, zda zařizování pracovny není pravým okamžikem pro pořízení takového stolu.
Židle pro zdravá záda
Většinu pracovní doby budete sedět? Potom je důležité vybrat si ergonomickou židli, která bude oporou pro vaše záda. Běžnou kuchyňskou židli nechte v jídelně, pokud to se svými zády myslíte vážně. Dnes se prosazuje především tzv. dynamické sezení, které vám umožňuje měnit polohu těla podle aktuálních potřeb. Židle, která vám dynamické sezení umožní, bude vybavena synchronním mechanismem, díky němuž můžete současně měnit polohu sedáku i opěradla.
Při výběru pracovní židle myslete především na následující:
- Sedák by měl být dostatečně široký a pohodlný. Samozřejmostí by měla být výšková nastavitelnost. Při zdravém sezení by se vaše chodidla měla celou plochou dotýkat země.
- Opěradlo by mělo být anatomicky tvarované a výškově nastavitelné. Pohodlná vám bude židle s opěrkou hlavy.
- Podvozek židle by měl být stabilní a pevný.
Osvětlení pracovny
Správné osvětlení je klíčové pro každou pracovnu. Myslete na něho už při výběru pracovního místa. Nastavitelná lampička na pracovním stole by měla být samozřejmostí. Pro práci je příjemné teplejší světlo. Od „studené“ zářivky vás mohou časem bolet oči. Svítidla by v pracovně měla být rozvržena souměrně, abyste nenamáhali oči. Vhodná je kombinace centrálního osvětlení a polohovatelné stolní lampy. Účet za energie ušetří úsporné osvětlení, například LED žárovky.
Police, skříňky a úložné prostory
I když si vystačíte při práci s málem, alespoň drobné úložné prostory potřebovat budete. Na stole byste měli mít co nejvíce prostoru. Papíry, dokumenty, psací potřeby, které nepoužíváte dnes a denně, uložte do zásuvek, skříněk nebo alespoň polic. Dobrou práci vám prokážou různé kartonové boxy v zajímavých designech nebo kontejnery na kolečkách, které snadno zasunete pod pracovní desku stolu nebo je schováte do kouta.
Barvy v pracovně
Vyhněte se jasným a zářivým barvám, které by vás rušily. Pracovní činnost a soustředění podporují tlumené a chladnější barvy. Soustředění podporuje například modrá. Pokud je na vás moc chladná, zkuste optimistickou žlutou. Obecné pravidlo je, že kombinovat bychom měli vždy tři barvy, které se k sobě hodí, aby prostor nepůsobil rušivě. Pokud nevydržíte dlouhodobě s jednou barvou, vsaďte na klasickou bílou a jen proměňujte doplňky v různých barvách.
Oddělení pracovního kouta od domova
Pro psychickou pohodu je dobré stanovit si hranice: zde je moje pracovna a práce, zde je můj domov a odpočinek. Každý, kdo z domova pracuje, ví, jak je takové oddělení důležité. Když už nemáte to štěstí na samostatnou pracovnu, zkuste alespoň paravány, závěsy nebo jiné optické oddělení pracovního a soukromého prostoru.
Jak jste si zařídili pracovnu vy? Podělte se s námi o užitečné tipy a zkušenosti!